Oral Diagnoz

çene kisti Ana Sayfa » Oral Diagnoz

Çene Kisti Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı Nasıldır?

Çene kisti çoğunlukla kaynağını dişlerden alan patojen yapılardır. Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen bu kistler aynı zamanda diş köklerinde de oluşabilir. Bazı hastalar kistin mevcudiyetini fark etmiyor. Özellikle rutin ağız ve diş kontrollerinin de ihmal edilmesi durumunda bu kistler yıllarca varlığını koruyabiliyor. Bazı hastalarda ise şişlik ya da ağrı gibi şikayetlere yol açtığından tanı konması, tedavi edilmesi mümkün hale geliyor. Toplumda bu kistler basit oluşumlar şeklinde algılansa da aslında tedavi edilmesi son derece önemlidir. Tedavinin nasıl yapıldığına, bu kistlerin tehlikeli olup olmadığına ve benzeri konulara da değineceğiz. Öncelikle çenede oluşan kistleri daha yakından tanımak adına çeşitleri birlikte gözden geçirelim.

Daha Fazlası

sedasyon Ana Sayfa » Oral Diagnoz

Sedasyon Anestezi Nedir? Zararlı mıdır?

Sedasyon anestezi uzmanları tarafından vücuda ilaç verilmesi yoluyla uygulanan, kontrollü bir uyku hali olarak açıklanabilir. Tıp alanında bu anestezi yönteminin pek çok farklı müdahale öncesinde uygulandığını söyleyebiliriz. Diş hekimliği alanında da sıklıkla tercih edilebilen, güvenli bir yöntemdir. Özellikle çocuklarda, zihinsel engelli bireylerde ya da diş tedavisiyle ilgili olarak aşırı endişeli olan hastalarda yapılacak diş tedavileri öncesinde sedasyonun gerçekleştirilmesi söz konusu olabiliyor.

Sedasyonun genel anestezi ile karıştırılmaması gerekiyor. Çünkü bu iki anestezi yöntemi arasında ciddi farklar bulunuyor. Bu işlemin nasıl uygulandığı, çocuklara uygulanması halinde bir zararının olup olmadığı gibi merak edilen tüm konulara değineceğiz. Ancak öncesinde hangi amaçlarla bu yöntemin tercih edildiği konusunu ele alalım.

Daha Fazlası

ağız kokusu Ana Sayfa » Oral Diagnoz

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu hem kişiyi hem de fiziksel olarak yakın çevresinde bulunanları rahatsız eden bir durumdur. Çok sayıda kişinin ortak problemlerinden biri olan nefes kokusu genellikle ağız hijyeninin ihmal edilmesinden kaynaklanıyor olsa da daha farklı sağlık sorunları da bu duruma sebebiyet verebiliyor. Şayet tüketilen gıdalara ya da kısa zamanlı olarak ağız hijyeninin ihmal edilmesine bağlı olarak gelişmiyorsa, bu sorunun mutlaka giderilmesi gerekir. Bunun için de kokuya sebep olan unsurların tespit edilmesine ihtiyaç olacaktır.

Daha Fazlası

diş ağrısı Ana Sayfa » Oral Diagnoz

Diş Ağrısı Nedir? Ne İyi Gelir? Nedenleri Nelerdir?

Diş ağrısı başta diş çürükleri olmak üzere pek çok farklı problemden kaynaklanabiliyor. Hafif düzeyde olabildiği gibi şiddetli bir şekilde de seyredebilen bu ağrı hastaların günlük hayatını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle ağrının ortadan kaldırılması için öncelikle ağrıya neden olan faktörlerin belirlenmesi ve gerekli müdahalenin yapılması gerekir.

Bunun için de zaman kaybetmeden diş hekimi ile görüşülmesi gerekiyor. Gelişigüzel uygulanan yöntemler ise ağrının azalmasından ziyade daha da artmasına yol açabilir. Bu ağrıya iyi gelen doğal yöntemlerden söz edeceğiz. Ancak öncesinde ağrıya yol açabilen problemleri gözden geçirelim.

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Genellikle diş ağrısı durumunda akla ilk gelen çürüklerdir. Diş çürükleri ağrının en yaygın nedeni oluyor ancak daha farklı sorunlardan kaynaklı olarak da ağrı meydana gelebilir. Bu ağrının en yaygın nedenlerini şu şekilde aktarabiliriz:

Diş Çürükleri

Şayet dişlerden biri çürüdüyse tüketilen gıdaların parçaları çürükten kaynaklı olarak hasar gören bölgeye takılır ve bu bölgede birikerek ciddi bir rahatsızlık verir. Kimi zaman kişinin gece uykusundan uyanacağı kadar şiddetli ve dayanılmaz bir diş ağrısı da meydana gelebilir.

Bunun nedeni bakterilerin artık dişin ‘pulpa’ olarak adlandırılan damar ve sinirleri de içeren kısmına ulaşmış olmasıdır. Bu durum yemek artıkları ve bakterilerin dişin siniri ile mikro düzeyde teması anlamına geliyor ve haliyle ağrının şiddeti de daha fazla olabiliyor. Çürük diş sadece tatlı gıdalar tüketildiğinde dişlerde sızlama şeklinde de kendini belli edebilir. Bu gibi durumlarda ağrının oluşmasını beklemeden diş hekimine görünmekte fayda olacaktır.

Dentin Hassasiyeti

dentin hassasiyeti

Dentin hassasiyeti de geçici diş ağrısı problemine yol açabilir. Sıcak ya da soğuk içecekler, yiyecekler tüketildiğinde dişlerde aniden başlayan bir ağrı ya da sızlama olur. Etken unsur ortadan kalktığında ise ağrı da kendiliğinden geçer. Bazı hastalarda diş eti çekilmesine bağlı olarak kök yüzeyler açığa çıkabiliyor. Sıcak ve soğuk kök yüzeylerde hassasiyete neden oluyor özellikle beslenme sırasında ağrı şikayeti gelişebiliyor.

Gömülü Diş

20’lik dişler ya da 20 yaş dişi gibi isimlerle adlandırılan üçüncü büyük azı dişleri, diş diziliminin en sonunda yer alır ve çoğu zaman diş fırçalama esnasında bu dişler iyi temizlenemez. Bu durum da ağrı şikayetine yol açabilir. Üçüncü azı dişler gömülü konumda olabilir ve bu nedenle hemen önünde bulunan ikinci azı dişlerine de zarar verebilir.

Elbette ağrı şikayeti de ortaya çıkabilir ve ağrı kulak, göz hatta boyun bölgesine kadar yayılabilir. Ağrıya neden olan gömülü dişlerin çekilmesi gerekir. Eğer çekilmezse ağrının yanı sıra hemen yanında bulunan dişe zarar vermesi de söz konusu olacaktır. özellikle yüz bölgesinde şişmeye de neden olması durumunda enfeksiyon şüphesi doğar ve antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilir.

Diş Etinden Kaynaklanan Ağrı

Diş etlerinden kaynaklanan problemler de diş ağrısı sonucunu doğurabiliyor. Bazı hastalarda dişler gayet sağlıklı olmasına karşın diş etlerinde sorun olabiliyor. Diş etleriyle ilgili yaşanan en yaygın sorun iltihaplanmadır. Periodontitis olarak adlandırılan iltihaplanma diş etlerinde kanama ve kırmızı renk olması ile kendini belli eder.

Diş etlerinde çekilme ya da büyüme olması, dişlerde yer değiştirme, aralanma, sallanma ya da apse oluşumu gibi belirtiler de gösterebilir. Apse oluşumu durumunda ağrı da meydana gelir ve bu ağrı hissine yol açan da iltihaplanmadan kaynaklanan basınçtır. Bu nedenle iltihap tedavi edildiğinde ağrı da kendiliğinden ortadan kalkar. Tedavi ise anestezi altında gerçekleştirildiği için hastanın acı hissetmesi engellenir.

Yansıyan Ağrılar

Yansıyan diş ağrısı adından da anlaşılabileceği gibi kaynağından uzak olan bir bölgede ağrı hissedilmesidir. Herhangi bir dişte meydana gelen ağrının yan kısımlarında bulunan dişlerle birlikte karşı çenede bile ağrıya neden olabileceğini unutmamak gerekiyor. Ancak yansıyan ağrılar çenenin orta hattını geçmez.

Yani çenenin sol tarafından hissedilen bir ağrı aynı anda sağ tarafında da hissedilmiyor. Sol tarafta hem alt hem de üst çenede hissedilmesi mümkündür. Altta bulunan 20 yaş dişleri kulak ve ön dişlerde de ağrıya yol açabiliyor. Üst çenede yer alan 20 yaş dişi ise şakak, göz ya da elmacık kemiklerinde hissedilebiliyor. Tüm bu ağrılar da genel olarak yansıyan ağrı olarak değerlendiriliyor.

Sinüzit

Üst çenenin arka bölgesinde yer alan dişler sinüs olarak adlandırılan boşluklarla ilişkide olabiliyor ve bu durum da ağrıya yol açabiliyor. Sinüsler kafa kemiklerinin içine yerleşmiş olan ve burun içine açılan kemik boşluklarıdır. Bu boşluklardaki mukozanın iltihaplanması ise sinüzit olarak adlandırılan bir rahatsızlığa sebebiyet verir.

Sinüzitten kaynaklanan ağrılar ise hastalar tarafından diş ağrılarıyla karıştırılabiliyor. Elbette bu gibi durumlarda da mutlaka diş hekimine görünmek gerekiyor. Çünkü diş ağrısı şikayetinin sinüzitten mi yoksa diş ya da diş etlerinden mi kaynaklandığını belirleyen diş hekimleri ile kulak burun boğaz doktorlarıdır.

İlginizi çekebilir –> https://butunisimizdis.com/disci-korkusu/

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

çürük diş ağrısı

Hastalar diş ağrısı durumunda nasıl geçer ya da ne iyi gelir gibi soruların yanıtlarına yönelebiliyor. Ancak bu gibi durumlarda kalıcı çözümlere yönelmek yani diş hekimine görünerek tedavinin yapılmasını sağlamak en doğru tercih olacaktır. Çürükten kaynaklanan diş ağrılarına müdahale edilmesi ve çürüğün temizlenmesi, dolgu işleminin yapılması gerekiyor.

Geçici olarak ağrıyı azaltan yöntemlerin etkisi de kısa sürelidir. Sonrasında ağrı yeniden başlar ve tedavi yapılana kadar ağrının kendiliğinden geçmesi de beklenmemelidir. Çoğu zaman diş ağrısı durumunda düzenli olarak ağrı kesici kullanımı tercih edilebiliyor. Ancak ağrı kesicinin etkisi geçtiğinde ağrı yeniden başlar. Bu nedenle tek çözümün çürük tedavisi olduğunu belirtebiliriz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Hastalar diş ağrısı durumunda diş hekimine ulaşana kadar geçen sürede biraz da olsa rahatlamak için doğal yöntemleri tercih edebiliyor. Ancak çevreden duyulan ya da internette yazan her bilgiyi doğru kabul etmek ve uygulamak da büyük bir hata olabilir. Özellikle ağrıyan dişe kolonya, alkol sürmek, aspirin eriterek bu dişe sürmek gibi yöntemler diş etlerine zarar verebilir ve yeni bir ağrının daha oluşmasına yol açabilir. Doğruluğundan emin olmadığınız gelişigüzel yöntemleri uygulamanız ağrının artmasına da yol açabilir.

Diş hekimine ulaşana kadar diş ağrısı için yapılabilecek yöntemlerin sayısı oldukça azdır. Bu yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Tuzlu Su ile Gargara

Ilık su içerisine tuz koyarak karıştırın ve günde birkaç kez bu su ile gargara yapın. Bu yöntem elbette diş ağrısı durumunda rahatlatıcı bir etki yapabilir ve ağrının azalmasını sağlayabilir. Ancak ağrının tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz.

Karanfil

Ağrıyan dişin üzerine az miktarda karanfil yağı damlatmak ya da karanfil çiğnemek de ağrının hafif de olsa azalmasını sağlayabilir. Ancak bu yöntemi de aşırı düzeyde kullanmak diş etlerinin ya da dişlerin zarar görmesine yol açabileceği için günde 1 – 2 kez uygulamak gerekiyor.

Sirkeli Su ile Gargara

Ilık suya sadece 1 – 2 damla sirke damlatarak gargara yapabilirsiniz. Ancak sirke miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. Sirkeyi fazla koymanız ağız içi dokularda tahrişe ve tahribata yol açabilir.

20’‌lik Diş Ağrısı Neden Olur?

20 lik diş ağrısı

20’lik diş ağrısı oldukça sık yaşanır. Çenenin her iki tarafında en son çıkan dişler 20 yaş dişleridir. Dişlerin çıkması sırasında diş etlerinde hassasiyet ve ağrı meydana gelebilir. Bu dişlerin doğru yönde çıkması ve çevre dokulara ya da dişlere zarar vermemesi durumunda çekilmesi gerekmez. Ancak farklı bir tablo ortaya çıktığında dişlerin çekilmesi daha doğru bir seçenek olabiliyor.

Dişlerin çıkması sırasında diş ağrısı olması gayet normaldir. Ancak dişin doğru yönde çıkmaması, yanındaki dişe baskı uygulaması gibi durumlarda ağrı ile birlikte apse gibi şikayetler de ortaya çıkabiliyor. Hatta yüzün bir bölümünde de ağrı olabilir. İkinci azı dişe ya da çevre dokulara daimi olarak bir baskı uygulanmasından kaynaklanan ağrılar ise geçmez. Bu durumda ağrıya neden olan unsuru ortadan kaldırmak, dişi çekmek gerekebilir.

Mutlaka okumalısınız –> Diş muayenesi

20’‌lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

20’lik diş ağrısı belirtilerini kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Ağız içinde kızarıklık ve şişlik
 • Yüz bölgesinde şişme
 • Yutkunmada güçlük çekme
 • Ağızda kötü koku ve kötü tat hissedilmesi
 • Baş ağrısı
 • Lenf bezlerinde şişlik
 • Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet
 • Çeneyi kapatma ya da çiğneme sırasında dişin olduğu bölgede basınç hissedilmesi

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

iltihaplı diş ağrısı

İltihaplı diş ağrısı durumunda en kısa sürede diş hekimine muayene olmanız gerekiyor. Doktorunuzun reçete ettiği antibiyotik ilacı kullanarak iltihabın geçmesi sağlanabilir. Sonrasında iltihaba neden olan unsur diş hekiminiz tarafından uygulanan tedavi ile ortadan kaldırılır ve bu sayede diş ağrısı da kendiliğinden geçer. İltihabı akıtmak, iltihaplı bölgeyi sıkmak gibi yöntemler son derece yanlış ve tehlikelidir.

Diş Ağrısı Neden Gece Tutar?

Şiddetli olan diş ağrısı genellikle gece saatlerinde başlar. Bunun nedeni vücudun hormonal değişimlerinden kaynaklı olarak damar içi basıncın artmasıdır. Damarda genişleme olması nedeniyle ağrı daha şiddetli hissedilir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en doğru hamle sabah erkenden diş hekimine gitmek oluyor. Geceyi daha rahat geçirmek için de ağrı kesici ilaçlardan yardım alınabilir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelik döneminde diş ağrısı şikayeti olan hastaların diş hekimine başvurması gerekiyor. Diş hekimine hamile olduğunuz bilgisini de mutlaka iletmelisiniz. Bu durumda gebelikte zararı olmayacak ilaçlar ve yöntemler kullanılarak ağrı şikayetine yol açan rahatsızlık tedavi edilecektir. Elbette gebelikte diş ağrısı durumunda asla gelişigüzel ağrı kesici ilaç kullanılmamalıdır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanmalı ve özellikle bitki kürleri gibi gelişigüzel yöntemlerden de uzak durmalısınız.

Daha fazla bilgi için –> Hamilelikte diş sağlığı

Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

çocuklarda diş ağrısı

Çocuklar için diş ağrısı huzursuzluk verecek boyutlarda da olabiliyor ve geceleri uyumayı da önleyebiliyor. Bu durumda tuzlu su ile gargara yapılmalı ve en kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır. Süt dişlerin dökülmesinin ardından yeni diş çıkması sırasında ağrı olabilir. Aynı zamanda çocuklarda da diş çürümesi sorunu ender de olsa görülebiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka tıbbi tedavinin uygulanması gerekiyor.

Diş Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Hafif ya da şiddetli diş ağrısı durumunda ağrı kesici ilaçlardan faydalanılabilir. Ancak ağrıya iyi gelecek bir ilaç tavsiyesinde bulunamayız. Çünkü ağrı kesici ilaçların etken maddeleri birbirinden farklı olabiliyor ve hastanın genel sağlık durumuna, mevcut olan diğer hastalıklarına uygun bir ağrı kesici ilacı tercih etmesi gerekiyor. Bu noktada mutlaka diş hekimine danışmalısınız. Diş hekiminiz uygun bir ilaç önerisinde bulunacaktır. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Diğer makalemiz –> Diş hastanesi

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  dişçi korkusu Ana Sayfa » Oral Diagnoz

  Dişçi Korkusu (Fobisi) Neden Olur? Nasıl Yenilir?

  Dişçi korkusu yani dentofobi dünya genelinde oldukça sık yaşanıyor. Kişinin diş tedavilerini aksatmasına hatta ciddi diş ağrıları yaşanmasına rağmen dişçiye gitmemesine neden olabilen bu korkunun haliyle diş kontrollerinin aksamasına da neden olduğunu belirtebiliriz. Ancak sağlıklı dişlere sahip olmak için düzenli olarak 6 ayda bir diş kontrollerine de gidilmesi gerekir.

  Dolayısıyla dişçi fobisi olarak da adlandırılan bu durum maalesef kişilerin ağız ve diş sağlığını tehlikeye atması anlamına geliyor. Peki, dentofobiye sahip olan kişilerde bu korku neden oluşuyor? Diş hekimine gitme korkusunda diş hekimlerinin bir rolü var mı? Bu konuları da detaylı bir şekilde ele alacağız. Ancak öncesinde dişçi korkusunun nasıl yenileceğine değinmekte fayda olacaktır.

  Daha Fazlası

  diş hastanesi Ana Sayfa » Oral Diagnoz

  Diş Hastanesi Nedir? Hangi Tedaviler Uygulanır?

  Diş hastanesi ağız ve diş sağlığı ile ilgili çeşitli rahatsızlıkların tanısının konduğu, tedavisinin yapıldığı ve rutin kontrollerin gerçekleştirildiği sağlık kuruluşlarıdır. Aynı zamanda diş hastanelerinde koruyucu diş hekimliği uygulamaları da gerçekleştirilir. Ağız ve diş sağlığının son derece önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu yaşanmıyor olsa bile olası hastalıkların erken dönemde tanısının konabilmesi ve kimi zaman engellenebilmesi için düzenli olarak muayene olmak büyük önem taşıyor.

  Daha Fazlası

  hamilelikte diş sağlığı Ana Sayfa » Oral Diagnoz

  Hamilelikte Diş Sağlığı ve Ağız Bakımı

  Hamilelikte diş sağlığı korunmalı ve bunu sağlamak için de ağız ile diş temizliği asla ihmal edilmemelidir. Gebelik döneminde progesteron hormonunun artış göstermesi, bağışıklık sisteminin baskılanmasına yol açabiliyor. Şayet anne adayında diş eti iltihabı sorunu varsa iltihap artabiliyor. Diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi ise erken doğum gibi istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu durum düşük ağırlıklı bebek ihtimalini 7 kat artırabiliyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak ağız ve diş sağlığının asla ihmal edilmemesi gerekiyor.

  Mevcut diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavisinin aksatılmaması ise çok önemlidir. Gebelik döneminde ağız ve diş bakımının nasıl yapılması gerektiğine ya da diş tedavisinin yapılıp yapılamayacağına değineceğiz. Ancak öncesinde sıklıkla merak edilen soruların yanıtlarını aktaralım.

  Daha Fazlası

  Diş muayenesi Ana Sayfa » Oral Diagnoz

  Diş Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

  Diş muayenesi diş, diş eti ve ağız sağlığının detaylı bir kontrolden geçirilmesi amacıyla diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen muayene işlemidir. Olası sorunların tespit edilmesi, tedavi planlamasının yapılması ve hastanın ihtiyaçlarının belirlenmesi için mutlaka diş muayenesinin yapılması gerekir. Bilindiği gibi sindirim sisteminin başlangıcı ağızdır ve gıda çeşitleri ile teması gibi nedenlerle ağız içi mikroorganizmaların üremesi için oldukça elverişli koşullara sahiptir. Bu nedenle ağız ve diş temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir.

  Ağız ve diş temizliğinin ihmal edilmesi ya da farklı nedenlerle ortaya çıkabilen sorunlar ise diş ve diş eti rahatsızlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bu durumda devreye diş muayenesi giriyor ve rahatsızlığa neden olan faktörlerin yapılan muayene ile tespit edilmesi sağlanıyor. Kimi zaman muayene ile birlikte çeşitli tetkiklerin de yapılmasına ihtiyaç doğabiliyor.

  Daha Fazlası

  çene kisti

  Çene Kisti Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı Nasıldır?

  Çene kisti çoğunlukla kaynağını dişlerden alan patojen yapılardır. Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde meydana …

  ağız yarası

  Ağız Yarası Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

  Ağız yarası sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Yutkunma, çiğneme hatta konuşma sırasında bile çeşitli …

  diş fırçalama teknikleri

  Diş Fırçalama Teknikleri ve Yöntemleri Nelerdir?

  Diş fırçalama teknikleri ağız ve diş sağlığını korumak adına herkesin bilmesi gereken hususlardan biridir. Ağız …