Ortodonti

diş teli türleri Ana Sayfa » Ortodonti

Diş Teli Türleri Nelerdir? Çeşitleri Arasındaki Farklar

Diş teli türleri ortodontik tedavi olmak isteyen hastaların sıklıkla araştırdığı konulardan biridir. Artık diş telleri hastalara farklı seçenekler de sunmaya başladı. Elbette seçim yaparken diş hekiminin görüşünün alınması büyük önem taşıyor. Bu sayede hastanın beklentileri de dikkate alınarak hastanın diş yapısına en uygun olan diş teli çeşidi belirlenecektir. Diş telleri ile dişlerin yavaş yavaş hareket etmesi sağlanır. Bu yolla dişlerdeki çarpıklığın, diş aralarındaki ayrıklığın ya da diş bozukluklarının düzeltilmesi hedeflenir.

Daha Fazlası

yamuk diş Ana Sayfa » Ortodonti

Yamuk Diş Nasıl Düzeltilir? Çarpık Diş Tedavisi

Yamuk diş çok sayıda kişinin ortak problemlerinden biridir. Dişlerin çene kemiği içerisinde düzgün bir şekilde sıralanmamış olması hem fonksiyonel bakımdan hem de estetik açıdan çeşitli sorunlara yol açıyor. Diş ve diş eti ile ilgili sorunlara neden olması da önem taşıyor.

Çünkü halk arasında çarpık diş olarak da adlandırılan bu diş yapısı, yemek artıklarının diş aralarında ya da yüzeylerinde daha fazla birikmesine yol açar. Ağız ve diş temizliğinin ihmal edilmesi durumunda ise diş çürükleri başta olmak üzere çok sayıda farklı problem ortaya çıkabilir. Dolayısıyla yamuk diş aslında sadece estetik görünüm açısından değil sağlık açısından da problemlere sebebiyet verebilen bir durumdur. Konuyla ilgili olarak en çok merak edilen hususlara ve tedavi seçeneklerine de değineceğiz. Ancak öncesinde bu sorunun kaynağını yani nedenlerini ele alalım.

Daha Fazlası

şeffaf plak Ana Sayfa » Ortodonti

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak tedavisi telsiz ortodontik tedavi metodu olarak tanımlanabilir. Ortodontik tedavi seçenekleri arasında en yeni tekniklerden biri olan bu prosedür kapsamında hasta için özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar kullanılıyor. Bu plakların amacı ise dişlerde daha düzgün bir görünümü yakalamaktır.

Dişlerde mevcut olan çapraşıklığın düzeltilmesi amacıyla uygulanan tedavide tel kullanılmıyor. Dolayısıyla estetik açıdan da hastaları çok daha fazla memnun eden bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu tedavinin çocukların yanı sıra yetişkinler için de uygulanabildiğini belirtmeliyiz.

Daha Fazlası

braket Ana Sayfa » Ortodonti

Braket Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Bakımı Nasıldır?

Braket halk arasında “diş teli” olarak adlandırılan ve dişlerdeki çapraşıklıkları, eğrilikleri düzeltmek amacıyla kullanılan tıbbi materyallerdir. Bu materyaller orta ya da uzun vadede dişleri hizaya sokar. Elbette uygulanan tedaviden çok kısa bir süre içerisinde sonuç beklememek gerekiyor. Çünkü çok küçük hareketler ile dişlerde bir hizalama yapabiliyor. Braketin kullanımında ne gibi sıkıntıların yaşanabileceği ya da hangi durumlarda bu tedaviden faydalanıldığı gibi konuları da ele alacağız. Öncesinde sıklıkla tercih edilen diş teli çeşitlerine değinelim.

Daha Fazlası

Diş teli nasıl takılır Ana Sayfa » Ortodonti

Diş Teli Nasıl Takılır? Fiyatları Ne Kadar?

Diş teli nasıl takılır sorusu özellikle çapraşık diş yapısına sahip olanların yanıtını merak ettiği konulardan biridir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde çapraşık diş yapısını düzeltmek için uygulanan tedavilerden biri de diş telleri oluyor. Ortodontik tedavi ile daha düzgün sıralanan bir diş yapısına sahip olmak mümkün olabiliyor.

Ancak diş teli tedavisinin sabır gerektirdiğini, uzun süreli bir tedavi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hastaların çok kısa bir süre içerisinde sonuç görmeyi beklememelerin de fayda var. Diş tellerinin diş çürümesine neden olduğu da tamamen yanlış bir düşüncedir. Aksine dişlerde çapraşık bir yapı olmasından kaynaklanan olası diş çürüklerini önleyen bir tedavi olduğunu belirtmek gerekir.

Daha Fazlası

Ortodonti nedir Ana Sayfa » Ortodonti

Ortodonti Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Ortodonti nedir sorusuna ‘diş hekimliğinin uzmanlık alanlarından biri’ yanıtını verebiliriz.  Dişlerdeki çapraşıklıklar, alt ve üst çene kemiklerinde mevcut olan sorunlar, bu kemiklerin kafa kemikleri ile olan ilişkisi ortodonti alanı kapsamında değerlendirilir, tanı konur ve tedavi uygulanır. Bu sistemde oluşan bozuklukların tedavileri ise ortodontik tedavisi ya da ortodontik tedavi olarak adlandırılır.

Daha Fazlası

çene kisti

Çene Kisti Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı Nasıldır?

Çene kisti çoğunlukla kaynağını dişlerden alan patojen yapılardır. Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde meydana …

ağız yarası

Ağız Yarası Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Ağız yarası sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Yutkunma, çiğneme hatta konuşma sırasında bile çeşitli …

diş fırçalama teknikleri

Diş Fırçalama Teknikleri ve Yöntemleri Nelerdir?

Diş fırçalama teknikleri ağız ve diş sağlığını korumak adına herkesin bilmesi gereken hususlardan biridir. Ağız …