Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Empress kuron kaplamaAna Sayfa » Estetik Tedaviler » Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden biridir. Porselen kaplama çeşitlerinden biri olması nedeniyle ışık geçirgenliği de bir hayli yüksek olan bu kaplama, seramik parça üzerine cam seramik konularak hazırlanıyor. Bu sayede dayanıklılığı da çok daha yüksek oranlara tekabül edebiliyor. Estetik ve doğal bir diş görünümü isteyen hastalar için gayet ideal bir seçenek olan bu diş kaplama yöntemine dair merak edilen tüm hususlara değineceğiz. Ancak öncesinde hangi hastaların bu işlemden faydalanabileceğini ele alalım.

Empress Kuron Kaplamalar Hangi Hastalara Yapılabilir?

Estetik diş girişimlerinde sıklıkla tercih edilen empress kuron kaplama son derece başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlayabiliyor. Ön dişleriyle ilgili bazı şikayetleri olan hastalar için de uygun bir seçenek olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Zira ülkemizde ve dünya genelinde sıklıkla ön dişler için tercih edilen bir diş kaplama yöntemidir. Kuvvetin daha az uygulandığı azı dişleri için de bu kuron kaplama tekniği tercih edilebilir. Azı dişleriyle ilgili sorun yaşayan hastalar için de bu yöntemin doğru tercih olabileceğini belirtebiliriz.

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de kanal tedavisi uygulanan dişe bu kaplamanın yapılma olasılığıdır. Elbette dişe kanal tedavisi uygulanması durumunda da söz konusu diş kaplama yönteminden istifade edilebilir. Bununla birlikte ilerleyen yaşa bağlı olarak dişlerinde renklenmeler meydana gelen hastalara da bu işlemin yapılması mümkündür. Diş aralarında açıklık olması çok sayıda kişinin ortak problemleri arasında yer alıyor. Söz konusu kaplama yöntemi diş aralarında açıklık olmasından şikayet eden hastalar tarafından da tercih edilebilir.

Empress Kuron Kaplamalar Her Dişe Uygulanabilir Mi?

Empress kuron kaplama her dişe uygulanır mı

Kusursuz bir ışık geçirgenliği sunan empress kuron kaplama yöntemi daha çok ön dişler için tercih edilen bir uygulamadır. Ancak daha önce de değindiğimiz gibi azı dişlerine uygulanması da mümkün olabiliyor. Hangi dişler için bu işlemin devreye girebildiği sorusunun yanıtını kısa bir liste halinde aktarabiliriz.

 • En başarılı sonuçlar ön kesici dişlere uygulandığında elde edilir
 • Ağız içerisinde fazla kuvvet uygulanmayan diğer dişler için de uygun bir yöntemdir
 • Tetrasikline, florozise, devitalizasyona ya da yaşa bağlı renklenmeler olan dişlere uygulanabilir
 • Renk tonu değişmiş ve kanal tedavisi görmüş olan beyazlatılamayan dişlere uygulanabilir
 • Diastemalı dişler yani araları açılmış olan dişler için tercih edilebilir
 • Şekli bozuk olan dişlere yeni bir görünüm kazandırmak için bu diş kaplama uygulanabilir
 • Mine defektleri olan dişler (mine hipoplazisi gibi dişin koruyucu tabakasındaki eksikler veya defermasyonlar)
 • Malpoze dişler yani dizilişinde ya da pozisyonunda hata olan dişler için uygundur
 • Restorasyon işlemlerinden geçirilmiş dişlerde estetik düzenlemeler gerektiğinde tercih edilebilir
 • Aşınan ya da çeşitli deformasyonlara uğramış dişlerde tercih edilebilir

Diş hekiminiz ile görüşmeniz durumunda bu işlemler için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Empress Kaplama Avantajları Nelerdir?

Elbette empress kuron kaplama pek çok açıdan avantajlar sunan diş kaplama yöntemlerinden biridir. Bu avantajlara aşağıdaki örnekleri verebiliriz:

 • Son derece doğal bir görünüm sergiler
 • Estetik açıdan beklentileri fazlasıyla karşılayacak sonuçlar sunar
 • Doğal floresans özelliği bulunduğundan yüzey yapısı kontrol edilebilir
 • Diğer kuron çeşitlerine nazaran tutuculuğu çok daha yüksektir
 • Yüzey bölümünde plak birikimi diğer kaplamalara göre daha az olur
 • Aşınma riskine karşı yüksek mukavemet özelliği sergiler
 • Sıvı absorbsiyonu daha düşük düzeydedir
 • Renk tonu değişmiş olan dişlerde daha beyaz ve daha güzel bir görünüm elde etmeyi sağlar
 • Acısız ve ağrısız olarak gerçekleştirilebilen bir diş kaplama yöntemidir

Empress Kuron Kaplamaların Dezavantajları

Pek çok açıdan çeşitli avantajlar sunabilen empress kuron kaplama yönteminin bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İyi bir hazırlık ve aynı zamanda yoğun bir laboratuvar çalışması gerektirir
 • Hassasiyet gerektiren bir işlem olduğundan deneyimli bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır
 • Çiğneme kuvveti gerektiren arka dişlerde kullanımı önerilmez
 • Sert bir yapıya sahip olduklarından uzun köprüler için uygun değildir

Emax Empress Nedir?

Emax empress kuron kaplama alt yapısında güçlendirilmiş porselen bulunan kaplamalardır. Kimi zaman tamamen blok olarak da güçlendirilmiş porselenden hazırlanabilirler. Estetik anlamda en gelişmiş diş kaplamalar olduğunu da söyleyebiliriz. Emax olarak adlandırılan bu kaplamada da metal alt yapının ya da zirkonyum alt yapının bulunmadığını söyleyebiliriz. Bu işlem diş ve gülüş estetiği uygulamalarında sıklıkla tercih ediliyor.

İlginizi çekebilir –> Lamine diş

Empress Kuron Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Empress kuron kaplama fiyatları

Hastalar empress kuron kaplama fiyatlarını merak edebilir. Ancak net bir fiyat bilgisi iletmemiz doğru olmaz. Hangi dişlere bu işlemin yapılacağı ve aynı zamanda kaç adet dişe kaplama uygulanacağı gibi bilgilere bağlı olarak fiyatların değişkenlik gösterebileceğini belirtmeliyiz. Dolayısıyla söz konusu işlemin fiyatına dair net bir rakamdan söz etmemiz, bu işlemden faydalanmak isteyen hastalar için yanıltıcı olabilir. Randevu alarak muayene olmanız durumunda fiyat konusunda da tarafınıza bilgi iletilir.

Empress Diş Kaplamamı? Zirkonyum Mu?

Pek çok hasta empress kuron kaplama mı yoksa zirkonyum mu kararsızlığını yaşıyor. Temel olarak her iki diş kaplama yönteminin de birbirlerine bazı üstünlükleri bulunuyor. Bu konuda karar verirken diş hekiminizin de görüşünü almanız son derece önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da hangi diş için tercih yapılacağıdır. Çiğneme kuvvetinin yüksek olduğu dişler için zirkonyum daha ideal bir seçenek olabiliyor. Ön dişler için de empress diş kaplamaların daha fazla tercih edildiğini de belirtebiliriz. Karar verirken hangi dişler için kaplama tercih edileceğinin de dikkate alınmasında fayda olacaktır.

Bilginiz olsun –> Porselen diş

Empress İle Zirkonyum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kimi zaman hastalar empress kuron kaplama ile zirkonyum arasında kararsız kalabiliyor. Bu noktada iki kaplama tekniği arasında ne gibi farkların olduğu da merak ediliyor. Öncelikle her iki kaplama yönteminde de metal alt yapının kullanılmadığını söyleyebiliriz. Alt yapıları özel bir porselen yapıdan oluşuyor. Bu sayede hem estetik hem de son derece fonksiyonel olma özelliğini koruyabiliyorlar.

Empress olarak adlandırılan kuronlar ön dişler gibi daha fazla görünen dişler için tercih ediliyor. Işığı yansıtma noktasında son derece başarılı olması nedeniyle estetik açıdan önem verilen dişlerde bu kaplamanın daha sık kullanıldığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte yüksek tutuculuk özelliğine sahip olması, yüzey özellikleri ve bakteri plaklarının tutunma şansının daha düşük olması bu kaplamanın ön plana çıkan özellikleri oluyor. Doğal dişlere son derece yakın bir netice elde etmeyi sağladığını da belirtmeliyiz.

Zirkonyum kaplamalar ise empress ile kıyaslandığında estetik bakımdan biraz daha geride kalıyor. Her ne kadar metal destekli olmasa da empress kadar da estetik bir sonuç sunamaz. Ancak çiğneme kuvvetinin yüksek olduğu dişlerde de daha ideal bir seçenektir. Bu arada zirkonyum kaplamaların uzun köprülerde de tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. Arka kısımda bulunan azı dişlerinde de zirkonyum kaplamalar tercih edilebilir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Diş sararması neden olur

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …