Restoratif Diş Hekimliği

diş çürümesi Ana Sayfa » Restoratif Diş Hekimliği

Diş Çürümesi Nedenleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Diş çürümesi ağız ve diş sağlığı ile ilgili en sık yaşanan sorunlardan biridir. Dişte çürük meydana gelmesine yol açan pek çok farklı unsur bulunuyor. Bu unsurlar tükürük içeriği olabildiği gibi ağız ve diş temizliğinin ihmal edilmesi de olabilir. Aynı zamanda asit ile diş aralarında kalan yiyecek kalıntıları da dişlerde çürümenin nedenleri arasında bulunuyor. Diş çürüğünün şiddetli ağrıya neden olabildiğini de belirtmeliyiz. Tedavinin yapılmaması durumunda daha ciddi sorunlara da yol açabilir. Elbette tedavinin nasıl yapıldığına, diş çürüğünü nasıl önleyebileceğinize ve merak edilen diğer hususlara da değineceğiz. Ancak öncesinde kimlerde daha sık görülen bir sorun olduğunu ele alalım.

Daha Fazlası

Bruksizm Ana Sayfa » Restoratif Diş Hekimliği

Bruksizm (Diş Sıkma) Nedir? Botoks Tedavisi Nasıldır?

Bruksizm günümüzde çok sayıda kişinin yaşadığı problemlerden biridir. Uyku esnasında kişinin dişlerini sıkması ya da diş gıcırdatma olarak açıklanabilecek olan bu sorun, ağzı açık bir şekilde uyuyan kişilerde çenenin ani bir şekilde kapanması ve dişlerin birbirine sürtünmesi şeklinde de görülebiliyor. Bu problemin dişlerle ilgili olabileceği gibi nörolojik bazı durumlardan kaynaklanabildiğini de söyleyebiliriz. Aşırı stres gibi unsurlar da kişide böyle bir sorun ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

Son yıllarda söz konusu problemin ortadan kaldırılması için botoks işleminden de faydalanılabiliyor. Bu konuya da değineceğiz ve tedavinin nasıl yapıldığını açıklayacağız. Öncesinde ise diş sıkmanın nedenlerini birlikte gözden geçirelim.

Daha Fazlası

diş nedir Ana Sayfa » Restoratif Diş Hekimliği

Diş Nedir? Yapısı (Anatomisi) Nasıldır?

Diş nedir sorusunun dişlerin anatomisiyle birlikte açıklamak gerekiyor. Dişler dış taraftan iç tarafa doğru farklı tabakalardan oluşur. Bu tabakalar mine, dentin, pulpa ve diş köklerinin yüzeyinde bulunan sement olarak sıralanabilir. Her bir diş tabanakası farklı oranlarda organik ve inorganik maddeler barındırıyor.

Dişin en iç kısmında bulunan pulpa yumuşakken mide, dentin ve sement tabakaları daha sert bir yapıya sahiptir. Hem dişin yapısı hem de dişlerde neden çürük meydana geldiği konusunu ele alacağız. Ancak öncesinde dişlerin ne işe yaradığını ve dişlerin çeşitleri konusunu daha detaylı aktaralım.

Daha Fazlası

Zirkonyum kaplama nedir Ana Sayfa » Restoratif Diş Hekimliği

Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama metal üstü porselen kaplama yönteminden sonra geliştirilen ve adeta yeni bir çığır açan diş kaplama metotlarından biridir. Dişlerde doğal bir beyazlık sunması, ışık geçirgenliği ve dayanıklılığı, zirkonyum kaplamaların son dönemde yoğun bir ilgi görmesini beraberinde getiriyor. Estetik ve doğal bir gülüş isteyenlerin de imdadına yetişen bu kaplama yönteminde, diş etlerinde morumsu bir görünümün ortaya çıkmıyor olması da önem taşıyor.

Daha Fazlası

çene kisti

Çene Kisti Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı Nasıldır?

Çene kisti çoğunlukla kaynağını dişlerden alan patojen yapılardır. Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde meydana …

ağız yarası

Ağız Yarası Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Ağız yarası sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Yutkunma, çiğneme hatta konuşma sırasında bile çeşitli …

diş fırçalama teknikleri

Diş Fırçalama Teknikleri ve Yöntemleri Nelerdir?

Diş fırçalama teknikleri ağız ve diş sağlığını korumak adına herkesin bilmesi gereken hususlardan biridir. Ağız …