Diş Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş muayenesiAna Sayfa » Oral Diagnoz » Diş Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş muayenesi diş, diş eti ve ağız sağlığının detaylı bir kontrolden geçirilmesi amacıyla diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen muayene işlemidir. Olası sorunların tespit edilmesi, tedavi planlamasının yapılması ve hastanın ihtiyaçlarının belirlenmesi için mutlaka diş muayenesinin yapılması gerekir. Bilindiği gibi sindirim sisteminin başlangıcı ağızdır ve gıda çeşitleri ile teması gibi nedenlerle ağız içi mikroorganizmaların üremesi için oldukça elverişli koşullara sahiptir. Bu nedenle ağız ve diş temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Ağız ve diş temizliğinin ihmal edilmesi ya da farklı nedenlerle ortaya çıkabilen sorunlar ise diş ve diş eti rahatsızlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bu durumda devreye diş muayenesi giriyor ve rahatsızlığa neden olan faktörlerin yapılan muayene ile tespit edilmesi sağlanıyor. Kimi zaman muayene ile birlikte çeşitli tetkiklerin de yapılmasına ihtiyaç doğabiliyor.

Diş Muayenesi Hangi Sıklıkla Yapılır?

Sağlıklı bir diş ve diş eti yapısına sahip olmak için düzenli olarak diş muayenesi yapılması gerekiyor. Bu noktada ne sıklıkla diş hekimine görünmek gerektiği sorusu akıllara gelebilir. En doğru periyodun 6 ay olduğunu belirtelim. Şayet herhangi bir diş ve diş eti sorunu yaşamıyorsanız 6 ayda bir kontrole gitmeniz, olası problemlerin önceden fark edilmesini sağlayabilir ve daha kısa bir tedavi süreci söz konusu olabilir.

Elbette diş muayenesi sadece yetişkinler için önem taşımıyor. Çocukların da kalıcı dişlere sahip oldukları dönemden itibaren düzenli olarak diş kontrolünden geçirilmeleri gerekiyor. Bu dönem de 6 ila 8 yaşlarına tekabül eder. Çocuklar bu yaş aralığında ilk kalıcı dişlerine sahip olur ve bu dişlerin ömür boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılabilmeleri de düzenli diş kontrolleri ile yakından ilgilidir. Diş ve diş eti problemlerinin ciddi bir boyut kazanmadan tedaviye alınması, hastaların tedavi sürecini daha konforlu geçirmeleri bakımından da önem taşıyor.

Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Diş muayenesi ne zaman yapılmalı

Maalesef ülkemizde çok sayıda kişi, şayet daha önce dişleriyle ilgili bir sorun yaşamadıysa, ilk diş muayenesi için 20’lik dişin ağrımasını bekliyor. Bir anlamda diş kontrolüne sadece bir şikayeti olduğunda gidenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu belirtebiliriz. Oysa ağız ve diş sağlığı da vücut sağlığının bir parçasıdır. Bu nedenle rutin kontrol muayenelerinin geciktirilmemesi, ihmal edilmemesi gerekiyor. Bu ihmalde diş muayenelerine dair korku yaşanıyor olmasının da payı bir hayli fazladır. Ancak yapılan muayene ve tedavilerin hastaya acı vermediğini, acı veren uygulamalardan önce lokal anestezi işleminin yapıldığını belirtmek gerekir. Bu nedenle hastaların tedavi ve muayeneler esnasında acı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz. Ayrıca muayene ve tedavilerin çok büyük bir bölümünün kanamasız olarak yapıldığının da altını çizmek gerekir.

Günümüzde gelişen tıp teknolojisinin de yardımı ile kapsamlı bir diş muayenesi kısa sürede tamamlanıyor. Dolayısıyla diş sağlığının kontrolden geçirilmesi için geniş bir zaman dilimini ayırmak da gerekmiyor. Özellikle belirli bir yaşın ardından rutin ağız ve diş sağlığı kontrollerinin çok daha fazla önem taşıdığını belirtmek gerekir. Her ne kadar artık diş kayıplarının telafisi olsa da, diş kaybı hiç istenmeyen bir durumdur. Ağız ve diş sağlığı kontrollerinin düzenli olarak yapılması, diş kaybına yol açabilecek sorunların ciddileşmeden ortadan kaldırılması bakımından da önemlidir.

Diş Muayenesi Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle diş muayenesi öncesinde ağız ve diş sağlığınız ile ilgili yaşadığınız sıkıntılar varsa, mutlaka doktorunuza bilgi verin. Bu sayede yaşadığınız sorunların ortadan kaldırılması ve varsa çeşitli rahatsızlıkların tanısının konması mümkün olabilir. Diş eti kanaması, hafif diş sızıları kimi zaman hastalar tarafından dikkate alınmıyor. Bu durum ‘normal’ olarak değerlendirilebiliyor ve bu hastalar doktorlarına herhangi bir şikayetlerinin olmadığını söyleyebiliyor. Oysa hafif düzeyde de olsa diş ağrıları ya da sızı olması normal bir durum değildir ve mutlaka muayene ile söz konusu dişlerin kontrol edilmesi gerekir.

Diş eti kanaması da tıbbi anlamda ‘normal’ kabul edilen bir durum değildir. Bu ve benzeri sorunlar yaşayanların diş muayenesi için gittiğinde doktoruna bilgi vermesi çok önemlidir. Sadece dişlerinizi fırçalarken diş eti kanaması olsa bile doktorunuzu bilgilendirin. Kullandığınız ilaçlar ya da çeşitli rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza bu konuda da bilgi vermelisiniz. Tütün ürünleri kullanıyorsanız, kalp ile ilgili bir şikayetiniz varsa, vücudunuz herhangi bir maddeye karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsa bu konularda da doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekiyor.

Hastaların muayene esnasında rahat olması, muayene sürecini kısaltır ve çok daha konforlu bir süreç eşliğinde diş muayenesi gerçekleşebilir. Aklınıza takılan tüm soruları muayene sonrasında doktorunuza sorabilirsiniz. Doktorunuz muayeneye daha sık gelmenizi isteyebilir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyelerine harfiyen uymak çok büyük bir önem taşıyor.

Bilgin olsun –> Diş hastanesi

Diş Muayenesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Diş muayenesi için hangi bölüme gidilir

Genel diş muayenesi için hastanemizden randevu alabilirsiniz. Yapılan genel muayene esnasında dişler, diş etleri detaylı bir şekilde kontrolden geçirilir. Doktorunuz tarafından şüpheli bir semptom ile karşılaşılması durumunda bazı tetkiklerin yaptırılması istenebilir. Aynı zamanda doktorunuz tarafından farklı bir bölüme yönlendirilebilirsiniz. Diş hekimliği alanında hizmet veren bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Koruyucu diş hekimliği
 • Endodonti
 • Periodontoloji
 • Pedodonti
 • Ağız ve çene cerrahisi
 • İmplantoloji
 • Ortodonti
 • Protez
 • Estetik diş hekimliği

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastanın şikayetleri, talepleri ya da ihtiyaçları doğrultusunda diş muayenesi yapılması da mümkün oluyor. Her bir alanında uzmanlaşmış olan deneyimli hekim kadromuz ile hizmet sunuyoruz.

Oral Diagnoz Ne Demektir?

Çok sayıda kişinin diş muayenesi ile ilgili araştırma yaparken karşılaştığı ‘oral diagnoz’ kavramının ne anlama geldiği merak edilebiliyor. Diş hekimliğinin ağız, diş, diş eti ve çevredeki diğer dokularla ilgili olarak gelişmiş hastalıkları, teşhis ve tedavi kriterlerinin inceleyen dal, oral diagnoz adını taşıyor. Bu bölüm hastalarda mevcut olan, ağız ve diş sağlığı ile ilgili anomalileri, gelişim kusurlarını da inceler. Elbette diş muayenesi yapılır ve aynı zamanda tanı ya da tedavi için farklı laboratuvar yöntemlerinden de faydalanılabilir.

Hastaların diş muayenesi için ilk olarak başvurdukları bölüm olması nedeniyle halk arasında oral diagnoz bölümü ‘ilk muayene’ olarak da adlandırılabiliyor. Yapılan geniş kapsamlı muayene ile hastalarda mevcut olan rahatsızlıklara dair tanı, bu bölümde konabilir. Aynı zamanda daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmesi için diş ve destek dokuların röntgenlerinin de çekilmesine ihtiyaç olabiliyor. Gerekli röntgen çekimleri de bu bölümde yapılabilir. Oral diagnoz bölümünde şu işlemler yapılabilir:

 • Diş hekimi muayenesi
 • Uzman diş hekimi muayenesi
 • Teşhis ve tedavinin planlaması
 • Radyografik tetkiklerin değerlendirilmesi
 • Oral hijyen eğitimi
 • Konsültasyon
 • Uzman diş hekimi konsültasyonu

Ağız içerisinde mevcut olan problemlerin teşhis edilebilmesi için son derece titiz ve dikkatli bir muayene yapılması gerekiyor. Diş, diş eti ve çevre dokuların tümünü kapsayan bir muayene yapıldığından bu bölümde sadece diş ile ilgili olan sıkıntılar ortaya konmaz. Diş eti problemleri, ağız içerisinde çıkan yaralar gibi sıklıkla karşılaşılan hastalıklarla ilgili tanı ve tedavi planlaması da oral diagnoz bölümünde gerçekleştirilebilir.

İlginizi çekebilir –> Diş ağrısı

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …