İmplant Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?

İmplant nedirAna Sayfa » Implantoloji » İmplant Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?

İmplant nedir konusu eksik dişi bulunanları çok daha yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu tedavi eksik dişlerin tamamlanmasını amaçlayan, çene kemiğine titanyum vida yerleştirilmesi ve üzerine protez diş takılması prosedürü ile uygulanan bir tedavidir. Komşu dişlere hiçbir zarar vermiyor olması, implant tedavisinin sunduğu avantajlar arasında yer alıyor. Bu tedavide komuş dişlerin kesilmesine ya da inceltilmesine gereksinim olmaz. Aynı zamanda implant dişler, tıpkı doğal dişler gibi rahatlıkla kullanılabiliyor. Herhangi bir adaptasyon sürecine gerek kalmıyor.

Bu tedavinin uygulanabilmesi için en önemli unsurlardan biri çene kemiğidir. Kemiğin tedaviye uygun bir yapıya sahip olması gerekiyor. Kemik yoğunluğunun az olması durumunda alternatif yöntemler tercih edilebilir ve çene kemiğinin daha yoğun bir form kazanması sağlanarak sonrasında implant tedavisine geçilebilir. Tedaviden sadece ileri derecede şeker hastalığına sahip olanlar, kanama sorunu yaşayanlar gibi spesifik bir hasta grubu faydalanamıyor. Bunun dışında hemen herkese uygulanabilen bir tedavi olduğunu belirtebiliriz.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant nasıl yapılır

18 yaşını doldurmuş olan yani çene kemiği gelişimini tamamlayan her birey implant tedavisinden faydalanabilir. Elbette implant nedir konusunda tedavinin nasıl uygulandığı da merak ediliyor. Tedaviye başlanmadan önce çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsünün alınması gerekiyor. Bu sayede hastanın diş ve ağız yapısına en uygun protez dişin hazırlanması mümkün olabiliyor. Çene kemiğinin ölçüsünün alınması için de röntgen filminin çekilmesine ihtiyaç olur.

Hastaların implant nedir konusunda asıl merak ettiği unsur, implantların yerleştirilmesi aşaması da olabiliyor. Bu işlem 2 farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. İlki implantın yerleştirilmesinden hemen sonra geçici başlığın takılmasıdır. İkinci yöntemde ise implant yerleştirilir ve üzeri de diş eti kullanılarak kapatılır. Bir süre iyileşmenin gerçekleşmesi beklenir. Sonrasında protez dişlerin takılması işlemi gerçekleştirilir. Titanyum vidanın yerleştirilmesinin ardından alt çene için 3 ay, üst çene için de 6 ay beklenmesi gerekiyor. Bu sayede tam bir iyileşme elde edilmiş olur.

Son dönemde implant nedir konusu yeni teknikleri de kapsayabiliyor. Örneğin zirkonyum implantlar ‘yeni nesil impant’ olarak adlandırılıyor. Çünkü implantların direncini güçlendirebiliyor ve bu özelliği nedeniyle gün geçtikçe daha yaygın bir şekilde kullanılabiliyor. Zirkonyum doğal dişe yakın bir beyazlık sunan, diş kaplamalarında da sıklıkla kullanılan bir materyaldir. Ağızda metal tadı bırakmayan, ışığı yansıtan ve renk değişimine neden olmayan bu maddenin vücuda da herhangi bir zararının olmadığını belirtebiliriz.

Daha fazla bilgi için –> implant diş yapımı

İmplant Ne Kadar Dayanır?

İmplant tedavisinde kullanılan titanyum da zirkonyum gibi dayanıklı bir materyaldir. Bu nedenle implantların ömürlerinin son derece uzun olduğunu söyleyebiliriz. Hastaların implant nedir konusuyla ilgili merak ettikleri unsurlardan biri de ne kadar dayandığı olabiliyor. Titanyumun ve zirkonyumun kırılmaya ya da bükülmeye karşı olan mekanik dayanıklılığı son derece yüksektir. Bu nedenle implantların 30 yıldan daha uzun süre hatta ömür boyu bile kullanılabileceğini belirtmeliyiz.

Ayrıca implant nedir konusunda her hastanın bilmesi gereken unsur, ağız ve diş sağlığının, temizliğinin ihmal edilmemesi gerektiğidir. Çünkü diş sağlığının ihmal edilmesi, düzenli olarak diş kontrollerine gidilmemesi gibi durumlarda, ağızdaki diğer dişler gibi implantların kullanım ömrü de olumsuz etkilenebilir.

İmplant Fiyatları 2021 Ne Kadar?

İmplant fiyatları 2020

Eksik dişlerin tamamlanması için implant nedir konusuna yönelenler bu tedavi için ne kadar bütçe ayırmaları gerektiğini de merak edebiliyor. Öncelikle implant fiyatları 2021 yılında sanıldığı gibi yüksek rakamlara tekabül etmiyor. Ancak bu işlemde kullanılan malzemeler, hastada kaç adet diş eksiğinin olduğu gibi pek çok farklı unsura bağlı olarak fiyatlar da değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle implant fiyatları 2021 yılında ne kadar gibi sorulara net bir rakamla yanıt vermek yanıltıcı olacaktır. Yapılacak muayene sonrasında tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilir.

İmplant Zararları Var mı?

Maalesef internet ortamında çok sayıda yanlış bilgi mevcut ve bu bilgiler halk arasında da yanlış düşüncelere neden olabiliyor. Özellikle implant nedir konusunda online araştırma yapanların aklının bir hayli karıştığına da tanıklık edebiliyoruz. İmplant tedavisinin herhangi bir zararı bulunmuyor. Aynı zamanda tedavide kullanılan malzemelerin de zararlı olmadığını, daha önce pek çok araştırma yapıldıktan sona bu malzemelerin diş hekimliğinde kullanılmaya başlandığını belirtmeliyiz.

Titanyum implant nedir konusunda hastaların merak ettiği materyallerden biridir. Titanyumun kemik dostu bir materyal olduğu, dişlerde ya da çene kemiğinde herhangi bir tahribata neden olmadığı bilinmelidir. Elbette daha önce implant yaptırmış olmak, bir daha hiçbir diş problemi yaşanmayacağı anlamına gelmez.

Diş sağlığının ve temizliğinin ihmal edilmesi diş çürüklerine neden olabilir. Fakat bunun nedeni implant değildir. Ayrıca vücutta alerjik reaksiyona neden olmadığını da belirtmeliyiz. Kemik erimesine ya da kansere neden olduğu gibi bilgiler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Bu tür bilgilere itibar etmek yerine konuyu diş hekiminiz ile görüşmeniz çok daha doğru bilgiler almanızı sağlar. Çok uzun yıllardır uygulanan ve diş eksikliğini gidermeyi sağlayan bu tedaviyle ilgili en sağlıklı bilgileri size diş hekiminiz verecektir.

İmplant Tedavisi Ağrılı mı?

Öncelikle implant nedir konusunda ağrı detayına da değinmek gerekir. İşlem öncesinde lokal anestezi uygulaması yapılır ve müdahale edilecek bölgenin uyuşması sağlanır. Bu nedenle uygulama sırasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz.

Sadece işlemin yapıldığı gün, anestezinin etkisinin geçmesinin ardından hafif sızı ya da ağrı hissedilebilir. Ancak ağrı kesici ilaç kullanımı ile bu ağrının da kontrol altına alınması sağlanabiliyor. Herhangi bir endişe duymadan tedavinin gerçekleşmesi için randevu alabilirsiniz. Sonuç olarak implant nedir konusunu ağrılı bir işlem olarak değerlendirmek doğru olmaz.

Mutlaka okumanızı öneririz –> box teknik

İmplant Ömrü Ne Kadar?

İmplant ömrü ne kadar

Kullanılan malzemelerin yüksek mukavemet özelliğine sahip olması, implantların ömrünün de bir hayli uzun olmasını beraberinde getiriyor. Zira çok sayıda hasta için implant nedir konusunun gündeme gelmesinin nedenlerinden biri de tedavinin uzun süreli kullanılabiliyor olmasıdır. Günümüzde diş kayıpları için en iyi tedavi seçeneği implant olarak gösteriliyor. Elbette diş köprüleri ya da çıkarılabilir protezler de tercih edilebilir. Ancak konforlu kullanım noktasında bir kıyaslama yapıldığında hastalar için implantın daha cazip bir seçenek olduğunu da belirtebiliriz.

Her yaşta hasta için implant nedir konusu gündeme gelebilir ve tedavi uygulanabilir. Yan yana birden fazla sayıda diş kayıpları olduğunda da bu tedavinin uygulanabildiği bilgisini aktaralım. Hem takılan dişlerin kullanım ömrü hem de tedavinin başarısında kalite belirleyici oluyor. Kaliteli materyallerin kullanılması durumunda çok daha fazla yüz güldüren sonuçlar almak mümkün olabiliyor.

Merak edenler için –> implant fiyatları

Ortopedik İmplant Nedir?

İmplant dendiğinde genellikle akla ilk gelen diş oluyor. Ancak ortopedik sorunlarla karşılaşıldığında da implant tedavisinden faydalanılabilir. Dolayısıyla bu durumda ortopedik implant nedir konusu da merak edilebiliyor. Kalça, diz, omuz ya da bilek gibi vücudun bazı bölgelerinde, çeşitli nedenlere bağlı olarak travmatik hasarlar meydana gelebilir.

Bu hasarların ortadan kaldırılması için uygulanan tedavi seçenekleri arasında implant da bulunuyor. Tedavide ise titanyum ya da kobalt – krom içeren bazı alaşımlar kullanılabiliyor. Çünkü mevcut seçenekler arasında en uygun olan materyaller bunlardır. Günümüzde halen ortopedik implant tedavisine dair çeşitli araştırmalar yapılmaya devam ediyor.

 

Bilginiz olsun
https://butunisimizdis.com/dis-cekimi-nedir-nasil-yapilir/

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …