Diş Hastanesi Nedir? Hangi Tedaviler Uygulanır?

diş hastanesiAna Sayfa » Oral Diagnoz » Diş Hastanesi Nedir? Hangi Tedaviler Uygulanır?

Diş hastanesi ağız ve diş sağlığı ile ilgili çeşitli rahatsızlıkların tanısının konduğu, tedavisinin yapıldığı ve rutin kontrollerin gerçekleştirildiği sağlık kuruluşlarıdır. Aynı zamanda diş hastanelerinde koruyucu diş hekimliği uygulamaları da gerçekleştirilir. Ağız ve diş sağlığının son derece önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu yaşanmıyor olsa bile olası hastalıkların erken dönemde tanısının konabilmesi ve kimi zaman engellenebilmesi için düzenli olarak muayene olmak büyük önem taşıyor.

En İyi Diş Hastanesi Hangisidir?

Hastalar diş hastanesi seçimi yapmak istediklerinde en iyi hastanenin hangisi olduğunu araştırıyor. Ancak ülkemizde hemen her kentte hizmet veren diş hastaneleri mevcut ve herhangi bir hastaneyi ‘en iyi’ olarak nitelemek doğru olmaz.

Zira herhangi bir sağlık kuruluşunu ‘en iyi hastane’ olarak değerlendirebilmek için tüm hastanelerin aynı kriterler doğrultusunda incelemek gerekiyor. Bu kriterler ise her hasta için aynı değildir. Bazı hastalar sadece kolaylıkla randevu alabildikleri hastaneleri ‘en iyi’ olarak değerlendirirken bazıları için fiyatlar en önemli kriter oluyor. Ancak fiyatların makul olması ya da randevu almanın kolay olması söz konusu hastanenin ‘en iyi’ sağlık kuruluşu olduğu anlamına gelmez.

İnternet ortamında hastalar pek çok farklı sağlık kuruluşunu ‘en iyi diş hastanesi budur’ şeklinde yorumlayabiliyor. Bu bilgiler tıbbi ya da bilimsel anlamda bazı değerlendirmelerin yapılmasının ardından varılan kanaatler olmadığından itibar edilmesi de doğru olmaz. Ülkemizde başta İstanbul olmak üzere pek çok kentte son derece başarılı bir şekilde hizmet veren diş hastanelerinin olduğunu belirtmek gerekiyor.

Diş Hastanesinde Hangi Tedaviler Uygulanır?

diş hastanesinde hangi tedaviler uygulanır

Diş hastanelerinde ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedaviler uygulanıyor. Ancak hangi diş hastanesi seçeneğine yöneldiğinize bağlı olarak sunulan tedavi seçeneklerinin değişebileceğini belirtelim. Genel olarak aşağıdaki hizmetler pek çok diş hastanesi tarafından sunuluyor.

 • İmplant
 • Diş çürüğü
 • Dolgu
 • Kanal tedavisi
 • Diş kaplama
 • Diş eti hastalıkları
 • Ağız, diş ve çene cerrahisi
 • Diş beyazlatma
 • Ortodonti
 • Diş protezi
 • Röntgen ve görüntüleme
 • Estetik diş hekimliği uygulamaları

Hangi Diş Hastanesini Tercih Etmeliyim?

Elbette diş hastanesi seçiminizi kendi kriterleriniz doğrultusunda gerçekleştirmeniz gerekir. Herhangi bir hastane önerisinde bulunmak doğru olmaz. Önemli olan almak istediğiniz sağlık hizmetinin seçtiğiniz diş hastanesinde sunulup sunulmadığını öğrenmenizdir.

Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, kanal tedavisi gibi sık yapılan uygulamalar hemen her diş hastanesinde sunulan sağlık hizmetleri arasında yer alıyor. Ancak kimi zaman spesifik bazı rahatsızlıklar nedeniyle çene cerrahisi alanında sağlık hizmeti alınması gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda hastane seçimi yaparken söz konusu sağlık hizmetinin sunulup sunulmadığını bilmeniz gerekebilir. Hastanelerin hasta kabul servisleri ile görüşmeniz durumunda konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilir ve sorularınızı da rahatlıkla yöneltebilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Hamilelikte diş sağlığı

Diş Hastanelerinde Sigorta Geçerli mi?

Özel diş hastanesi tercihi yapmak isteyen hastalar sigortanın geçerli olup olmadığını merak edebiliyor. Bazı özel sağlık kuruluşlarının SGK ile anlaşması oluyor ve alınan sağlık hizmeti masrafının bir bölümü ya da tamamı, SGK limitleri dahilinde sigorta tarafından karşılanabiliyor. Ancak SGK ile anlaşması olmayan bir diş hastanesinin tercih edilmesi durumunda sağlık hizmeti giderlerinin hasta tarafından karşılanması gerekiyor. Randevu talep etmeden önce seçtiğiniz diş hastanesinin SGK ile anlaşmasının olup olmadığını sorabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diş Hastanesinden Randevu Nasıl Alınır?

Günümüzde internet hayatı en çok kolaylaştıran yeniliklerden biri haline geldi. Pek çok diş hastanesi için internetten online olarak randevu işleminin gerçekleştirmek mümkün olabiliyor. Bazı hastaneler ise telefon ile randevu alınabilecek sağlık kuruluşlarıdır. Ender durumlarda hastanelerin online randevu sistemlerinde ya da telefon santrallerinde çeşitli sıkıntılar meydana gelebilir. Bu durumda e-posta yoluyla ya da hastanenin hasta kabul servisine gidilerek randevu alınması gerekebilir. Fakat bu durumun son derece nadir yaşandığının da altını çizmek gerekiyor.

Sonuç olarak hangi diş hastanesi için randevu almak istediğinize bağlı olarak randevu talep etme yöntemi değişkenlik gösteriyor olsa da bu işlem çoğunlukla telefon ya da internet yoluyla gerçekleştiriliyor. Randevu talep ederken bölüm seçimi yapmayı ya da şayet size soruluyorsa ağız ya da diş sağlığı ile ilgili yaşadığınız şikayeti belirtmenizde fayda olacaktır.

Tıkla öğren –> Diş muayenesi

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …