Diş Fırçası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

diş fırçası seçimiAna Sayfa » Oral Diagnoz » Diş Fırçası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş fırçası seçimi ağız ve diş sağlığı açısından titizlikle yapılması gereken tercihlerden biridir. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak isteyenlerin her gün düzenli olarak dişlerini fırçalamaları gerekiyor. Ancak diş fırçalama ne kadar önemliyse diş fırçası seçiminin ve dişlerin doğru şekilde fırçalanmasının da o kadar önemli olduğunu belirtmek gerekir. Piyasada pek çok farklı marka tarafından üretimi gerçekleştirilen diş fırçaları bulabilirsiniz. Tercih yaparken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacak bilgileri ise hemen aktarıyoruz.

Doğru Bir Fırçası Nasıl Sertlikte Olmalıdır?

Öncelikle diş fırçası seçimi konusunda diş hekiminize danışmanızı öneririz. Bu sayede diş yapınıza uygun fırça önerisi tarafınıza iletilecektir. Bu ürünler arasından seçim yaparken en çok dikkat edilmesi gereken husus ise kılların sertlik derecesidir. Olabildiğince orta setlikte diş fırçalarını kullanmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda diş fırçasının dil yüzeyi temizleyicisi de olmalıdır. Dişlerinizi fırçalarken dil yüzeyini de temizlemeniz bu sayede mümkün hale gelir. Dil yüzeylerinde de bakteri oluşabileceğini unutmamalısınız.

Diş fırçasının kişiye özel olması gerektiğinin altını çizelim. Her bireyin iki adet diş fırçasının olmasında fayda var. Çünkü ıslak kalan yahut ıslatılmış olan diş fırçalarının kıllarının işlevlerini tam olarak yerine getirmeleri pek mümkün olmaz. Çoğu kişi dişlerini fırçalamadan önce diş fırçasının kıl bölümünü ıslatıyor. Ancak bunun doğru olmadığını belirtmek gerekir. Diş fırçasının kullanım öncesinde kuru olmasına özen göstermelisiniz. 2 adet diş fırçasının olması durumunda her fırçalamada kuru bir diş fırçasının kullanımı da mümkün hale gelir.

Çocuklar İçin Diş Fırçası Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

çocuklar için diş fırçası alımı

Bilindiği gibi çocuklarda da ağız ve diş temizliğinin etkin bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Dolayısıyla diş fırçası seçimi konusunda da özenli olmak gerekir. İlk süt dişleri çıkmaya başladığında çocukların diş temizliğinin de düzenli olarak yapılmaya başlanması gerekir. Her sabah ve her akşam diş temizliği yapılmasında fayda olacaktır. Temiz ve hijyenik bir tülbent kullanılabileceği gibi ‘parmak fırça’ olarak adlandırılan fırça çeşitleri de tercih edilebilir.

Çocuklar için ne zaman diş fırçasının kullanılması gerektiği de merak ediliyor. Çocuklar 3 yaşına geldiklerinde artık onlara uygun diş fırçası seçimi yapılabilir ve diş temizliği de fırça yardımı ile gerçekleştirilebilir. Olabildiğince çocukların ağız yapısına uygun, küçük başlıklı bir diş fırçasının tercih edilmesi gerekiyor. Yumuşak kıllı fırçalar son derece ideal bir seçim olabilir. Çocukları diş fırçalamaya teşvik etmek için tasarımı özel olarak hazırlanan ve canlı renklerin kullanıldığı diş fırçalarına yönelebilirsiniz. Aynı zamanda tatlandırılmış özel çocuk diş macunları da seçilebilir. Çocuklar için kullanılan diş fırçalarının da 3 aylık periyotlarla yenilenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Şarjlı Diş Fırçaları Diş Etlerine Zarar Veriyor Mu?

Son dönemde diş fırçası seçimi konusunda en çok merak edilen hususlardan biri de şarjı diş fırçaları oluyor. Bu fırçaların zararlı mı yoksa yararlı mı olduğu konusunun sıklıkla gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Öncelikle diş fırçalama işleminde el manipülasyonunun önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. El manipülasyonu konusunda sorun yaşayan kişiler için şarjlı diş fırçalarının son derece ideal bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişiler için söz konusu ürünlerle diş fırçalama işlemi daha konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanabilir.

Elbette şarjlı diş fırçalarının da kullanımı sırasında çok fazla baskı uygulamamak gerekiyor. Bu ürünler klasik tip diş fırçaları gibi diş yüzeylerinden gıda artıklarını uzaklaştırma gibi görevleri yerine getirebiliyor. Ancak dişlerin fırçalanması sırasında zamana da dikkat etmelisiniz. Klasik tip diş fırçaları gibi şarjlı diş fırçalarını kullanırken de dişlerin sadece 2 dakika fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Dişlerin doğru şekilde fırçalanması durumunda bu ürünler de dişlere herhangi bir zarar vermez.

Bu arada şarjlı diş fırçası çeşitleri arasında ideal orandan daha fazla baskı uygulanması durumunda fırçalamayı durduran modeller de bulunuyor. Ne kadar baskı uyguladığını kontrol etmekte güçlük çekenler tercihlerini bu ürün çeşitlerinden yana kullanabilir. Bu sayede dişlere ve diş etlerine aşırı baskı uygulamaktan kaynaklanabilecek olası problemlerin de önüne geçilebilir.

İlginizi çekebilir –> Çene kisti belirtileri

Hamilelik Dönemine Özel Diş Fırçası Kullanılmalı Mı?

Gebelik döneminde dişlerin ve diş etlerinin normalden çok daha hassas bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise hamilelik döneminde vücudun hormon dengesindeki değişimlerdir. Bazı hormonların bu dönemde artış göstermesi ile beraber özellikle diş etleri daha hassas hale gelebiliyor. Bu nedenle diş etlerinde şişme olabildiği gibi ara ara diş eti kanaması da yaşanabiliyor.

Elbette bu şikayetler, ağız ve diş temizliğinin ihmal edilebileceği anlamına gelmiyor. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde kokulara karşı hassasiyet, mide bulantısı gibi şikayetler olabilir. Bu dönemde söz konusu şikayetler nedeniyle diş fırçalamayı ya da diş ipi kullanmayı bırakmak, diş ve diş etlerinin zarar görmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda daha küçük başlıklı diş fırçalarını tercih edebilirsiniz. Bu diş fırçaları mide bulantısı refleksine karşı çok daha doğru bir tercih olabiliyor. Diş etleri ile ilgili sorun yaşayan anne adayları ise diş fırçası seçimi noktasında tercihini daha yumuşak kıllı olanlardan yana yapabilir.

Bilgin olsun –> Sedasyon anestezi

Diş Fırçası Çeşitleri Nelerdir?

diş fırçası çeşitleri

Genel olarak diş fırçası seçimi yapmak isteyenler hangi seçeneklerin olduğunu da merak ediyor. Günlük kullanım için geliştirilen klasik tip diş fırçalarına alternatif olarak şarjlı diş fırçaları da tercih edilebilir. Bununla birlikte ara yüz fırçası çeşitleri ve ortodontik fırça çeşitlerinin de olduğunu söyleyebiliriz.

Diş Fırçası En Fazla Kaç Ayda Bir Değiştirilmeli?

En az diş fırçası seçimi kadar önemli olan bir diğer husus da diş fırçasının kaç ayda bir yenilenmesi yani değiştirilmesi gerektiğidir. Aşağı yukarı 3 ayda bir kullandığınız diş fırçasını yenilemeniz gerekir. Ancak kalitesiz diş fırçalarının tercih edilmesi durumunda yenileme periyotları daha kısa olmalıdır. Paralelliğini kaybetmiş, uçları yana doğru eğilmiş olan diş fırçalarının fonksiyonlarını yerine getirmesi pek mümkün olmaz. Kalite düzeyi düşük olan ürünlerde çok kısa bir süre içerisinde bu görünüm ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla daha kısa sürede yenilemek gerekiyor.

Kalite düzeyi yüksek bir diş fırçasının tercih edilmiş olmasına karşın birkaç kullanımda kılların eğilmesi ve dik formunu kaybetmesi ise dişlerin çok sert fırçalandığını gösterir. Bu fırçalama şeklinin dişlere ve diş etlerine zarar verdiğini belirtmeliyiz. Diş yüzeylerinde aşınma meydana gelebilir ve diş etlerinde de çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu kişilerin dişlerini fırçalarken daha az baskı uygulaması gerekir. Bu konu da en az doğru diş fırçası seçimi kadar önem taşıyor.

Merak edenler için –> Ağız kokusu neden olur

Ortodontik Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?

Ortodontik diş fırçası seçimi de orta sertlikte fırça kıllarına sahip olan ya da yumuşak kıllara sahip olan ürünler arasından yapılmalıdır. Sert kıllara sahip fırçaların dişleri daha iyi temizlediği bilgisi doğru değildir. Yumuşak ve nazik hareketlerle dişlerin fırçalanması gerekiyor. Bu konuda mutlaka diş hekiminize danışmalısınız. Böylelikle ortodontik fırça seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Diş fırçası seçimiyle ilgili sorularınızı ise yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …