Endodonti

diş apsesi Ana Sayfa » Endodonti

Diş Apsesi Nedir? Nasıl Geçer? Patlarsa Ne Olur?

Diş apsesi özellikle ağız ve diş temizliğini ihmal eden kişilerde sık yaşanan bir durumdur. Bakteriyel bir enfeksiyonun gelişmesi neticesinde dişlerde ya da diş etlerinde irin birikmesi olarak tanımlanabilir. Elbette hastalar için zorlayıcı rahatsızlıklardan biridir. Çünkü daimi bir ağrıya, şişliğe ve hassasiyete sebebiyet verir. Hastada diş apsesinin olması durumunda apsenin geliştiği bölgede zonklayan bir diş ağrısı şikayeti olur.

Bu ağrının yavaş yavaş değil birden ortaya çıktığını da belirtebiliriz. Çoğunlukla kısa zamanda ağrının şiddeti artar. Apselerin nasıl teşhis edildiğini, önlemek için ne yapmak gerektiğini ya da tedavi yöntemlerini de aktaracağız. Ancak öncesinde bu sorunun belirtilerini birlikte gözden geçirelim.

Daha Fazlası

kanal tedavisi Ana Sayfa » Endodonti

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?

Kanal tedavisi çürüme ya da enfeksiyon meydana gelmiş olan dişi onarmak amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş, mine, dentin ve pulpa olmak üzere toplamda 3 tabakadan oluşan bir yapıya sahiptir. Merkez bölümünde ise kök kanalı bulunur.

Pulpa olarak adlandırılan bölüm aslında kök kanalının içinde bulunan yumuşak dokudur ve sinir ile kana damarı açısından zengindir. Bu sayede dişi besler ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Çürük ya da enfeksiyon pulpa tabakasına ilerlediğinde pulpa ile içerisinde yer alan sinirler alınarak temizlenir. Ardından dolgu işlemi yapılır ve bu işlem sayesinde diş yeniden eski fonksiyonlarına kavuşur. Bu tedavinin ağrılı olup olmadığına ya da ne zaman gerektiğine değineceğiz. Ancak öncesinde nasıl yapıldığını mercek altına alalım.

Daha Fazlası

diş dolgusu Ana Sayfa » Endodonti

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu çürüyen dişin artık ve çürükler temizlendikten sonra kalan boşluğun bir madde ile doldurulması yani restorasyonudur. Dolgu işleminin yapılması için pek çok farklı materyal kullanılabilir. Önemli olan dişin yapısına ve kişiye uygun dolgu malzemelerinin tercih edilmesidir.

Elbette kanal tedavisinin yapılmış olması dolgu yapılamayacağı anlamına gelmez. Dişin kurtarılması ve yeniden eski fonksiyonlarına kavuşması için yapılan kanal tedavisinin ardından da dolgu uygulaması gerçekleştirilir. Dolguda kullanılan malzemelerin neler olduğuna ya da hangi durumlarda dolguya ihtiyaç duyulduğuna değineceğiz. Ancak öncesinde dolgunun nasıl yapıldığı konusunda biraz daha detaylı bilgi aktaralım.

Daha Fazlası

dişte lezyon Ana Sayfa » Endodonti

Dişte Lezyon Oluşması Ne Demek? Tedavisi Nasıldır?

Dişte lezyon günümüzde sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Dişleri çevreleyen parçaların değişiklik göstermesi ile meydana gelen lezyonların iltihaplanma ya da travmalar nedeniyle de oluşabildiğini söyleyebiliriz. Özellikle iltihaplanma sonrasında lezyon oluşumu çok daha sık yaşanıyor. Hastalarda ciddi şikayetlere yol açabilen bu durum beslenme sırasında da sıkıntı yaşanmasına neden olabiliyor. Belirtilere ya da bu sorunun ağrı yapıp yapmadığına değineceğiz. Öncesinde oluşum nedenlerini çok daha detaylı bir şekilde ele alalım.

Daha Fazlası

Endodonti nedir Ana Sayfa » Endodonti

Endodonti Nedir? Nasıl Yapılır?

Endodonti nedir konusu dişlerin daha çok iç kısmı ile ilgilidir. Halk arasında ‘diş siniri’ olarak bilinen dişin ‘pulpa’ bölümüne kadar ilerlemiş diş problemleri, endodonti kapsamında değerlendirilir. Dişi çevreleyen dokular ile ilgili olan diş sorunlarının tanısı ve tedavisi endodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Kimi zaman uygulanan diş tedavilerine destek tedavilere gereksinim duyulduğunda da endodonti nedir konusu gündeme gelebiliyor.

Daha Fazlası

çene kisti

Çene Kisti Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı Nasıldır?

Çene kisti çoğunlukla kaynağını dişlerden alan patojen yapılardır. Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde meydana …

ağız yarası

Ağız Yarası Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Ağız yarası sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Yutkunma, çiğneme hatta konuşma sırasında bile çeşitli …

diş fırçalama teknikleri

Diş Fırçalama Teknikleri ve Yöntemleri Nelerdir?

Diş fırçalama teknikleri ağız ve diş sağlığını korumak adına herkesin bilmesi gereken hususlardan biridir. Ağız …