Dijital Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital gülüş tasarımıAna Sayfa » Estetik Tedaviler » Dijital Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital gülüş tasarımı en genel tanımı ile bütüncül bir diş tedavisidir diyebiliriz. Hastaların gülme hattını da kapsayan ve estetik açıdan daha güzel bir gülüş elde etmek amacıyla uygulanan bu bütüncül tedavi, hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak pek çok farklı tedavi prosedürünü kapsayabiliyor. Kanal tedavisinden estetik dolgu işlemlerine, implant uygulamalarından diş etlerine uygulanan tedavilere kadar oldukça geniş kapsamlı bir işlem seçeneği değerlendiriliyor ve böylelikle hastanın daha güzel bir gülüş kazanması sağlanıyor.

Dileyen herkesin smart smile design uygulamalarından faydalanabileceğini belirtelim. Halk arasında ‘gülüş estetiği’ olarak da adlandırılan bu tedavi kapsamında kişinin yüz hatları, dudak kalınlığı, ten rengi gibi faktörler de dikkate alınıyor. Dijital ortamda hastaya özel gülüş tasarımı hazırlanıyor ve ardından bu tasarım hayata geçiriliyor.

Dijital Gülüş Tasarımı Kalıcı mı?

Dijital gülüş tasarımı kalıcı mı

Uygulanan dijital gülüş tasarımı kalıcıdır. Estetik diş hekimliği kavramı ile birlikte hayatımıza giren gülüş tasarımı, pek çok farklı faktörün bir arada değerlendirilmesi ile uygulanan bir tedavidir. Öncelikle şayet varsa çürük dişlerin, diş eti rahatsızlıklarının giderilmesi, tedavi edilmesi gerekir. Sonrasında ise hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak hangi işlemlerin yapılacağına karar verilir.  Gingivektomi olarak adlandırılan diş eti estetiği işlemlerinden faydalanılabilir.

Bununla birlikte daha beyaz ve doğal görünen dişlere sahip olunması için diş beyazlatma işlemi de uygulanabilir. Eksik dişlerin bulunması durumunda ise devreye implant uygulamaları giriyor. Protez uygulaması da bir diğer seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Porselen diş ya da zirkonyum kaplama yöntemleri yine smart smile design kapsamında tercih edilebilecek uygulamalar arasında yer alıyor. Hastanın ihtiyacının olması durumunda ortodontik tedavilerden de faydalanılabilir. Elbette estetik bir gülüş elde etmek için bu işlemlerin tümünün mutlaka her hastaya uygulanması gerekmiyor.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Uygulanır?

Öncelikle tedavinin hastaya özel uygulanması nedeniyle her hastada aynı prosedürün tercih edilemeyeceğini belirtmek gerekiyor. Bazı hastalarda dijital gülüş tasarımı kapsamında diş beyazlatma uygulamasına ihtiyaç duyulmayabilir. Bazı hastalarda ise diş etlerine bir müdahaleye gereksinim olmayabilir. İşleme başlanmadan önce mutlaka ağzı ve diş muayenesinin kapsamlı bir şekilde yapılması gerekiyor.

Estetik ya da dijital gülüş tasarımı tedavisi, mevcut sorunların giderilmesi ile başlar. Sonrasında stüdyo ekipmanları kullanılarak fotoğraf ve video çekimleri gerçekleştirilir. Bu görüntüler dijital ortama aktarılır ve hasta için en uygun olan gülüş tasarımı da yine dijital ortamda dizayn edilir. Aynı seans içerisinde alt ve üst çeneden ölçü alınması da gerekir. Mock up adı verilen uygulama ile gülüş tasarımı hastaya ağız içerisinde gösterilir. Tasarım aşamasında belirlenen işlemler sırasıyla uygulanır ve böylelikle estetik gülüş tasarımı tedavisi tamamlanmış olur.

Dijital Gülüş Tasarımı Kaç Seans Sürer?

Dijital gülüş tasarımı kaç seans sürer

Genellikle dijital gülüş tasarımı 3 seans içerisinde tamamlanıyor. Ancak hastanın ağız ve diş sağlığının, gülüş tasarımı uygulamalarına hazır olması durumunda bu seans geçerlidir. Öncesinde çürük dişlerin tedavi edilmesi, diş eti hastalıklarının giderilmesi, protez diş ya da implant uygulanarak eksik dişlerin tamamlanması gibi işlemlerin yapılmasına ihtiyaç duyulması durumunda seans sayısının artabileceğini de belirtmek lazım.

Bununla birlikte seanslar arasında çok uzun bir zaman dilimi olmuyor. Bir başka deyişle smart smile design tedavisinin tamamlanması sanıldığı gibi aylarca sürmüyor. Estetik gülüş tasarımı için başvurulduğunda, muayene sonrasında hastaya tahmini bir süre ve seans sayısı bilgisi iletiliyor. Seanslar çoğu zaman kısa süreli olduğundan seansa gelen hastaların iş hayatına ya da sosyal yaşantısına uzun süre ara vermesine de gerek kalmıyor. Sonuç olarak her hasta için aynı tedavilerin uygulanmıyor olması nedeniyle net bir seans bilgisi vermek de yanıltıcı olabilir.

Dijital Gülüş Tasarımında Gösterilen Gülüşün Aynısı Yapılır mı?

Hastaların en çok merak ettiği konu, dijital gülüş tasarımı kapsamında gösterilen gülüşün aynısının yapılıp yapılmadığı oluyor. Ancak bu konuda endişeye kapılmak doğru olmaz. Çünkü her hastada gösterilen tasarımın birebir aynısı yapılır. Hatta işlemlere başlanmadan önce prova seansı uygulanıyor. Bu seans içerisinde hastanın memnun kalmadığı noktaları dile getirmesi de mümkün olabiliyor ve bu doğrultuda tasarımda bazı değişiklikler yapılması gündeme gelebiliyor.

Ayrıca dijital gülüş tasarımı kapsamında hasta tarafından onaylanmayan hiçbir işleme yer verilmez. Diş hekimi tarafından yapılacak işlemler hakkında hastaya bilgi verilirken şayet varsa alternatif işlemler de aktarılır. Hastanın tek bir dişin uzatılması, kısaltılması gibi talepleri aynı seans içerisinde yapılan küçük değişiklikler ile gerçekleştirilir. Ancak kimi zaman değişiklik talepleri nedeniyle yeni bir seansın uygulanmasına da ihtiyaç doğabilir.

Hastalar prova seansında kullanılan materyaller ile asıl tedavinin yapılacağını düşünebiliyor. Ancak bu materyallerin dayanıklılık ve görünüm bakımından yeterli olmadığını, tedavi kapsamında kalıcı olarak uygulanacak işlemlerde daha dayanıklı materyallerin kullanıldığını da belirtmekte fayda var.

Dijital Gülüş Tasarımı Fiyatları 2021

Tıpkı seans sayısı gibi dijital gülüş tasarımı fiyatları konusunda da net bir bilgi vermek hastalar için yanıltıcı olacaktır. Çünkü daha önce de değindiğimiz gibi bu tedavi her hastada aynı uygulamaları kapsamaz. Bundan kaynaklı olarak da tedavi fiyatları değişkenlik gösteriyor. Örneğin diş kaplama işleminin tedaviye dahil edildiğini varsayalım. Kaplama materyali olarak porselenin tercih edilmesi ile zirkonyumun tercih edilmesi arasında bile fiyat farkının olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Bazı hastalarda estetik gülüş tasarımından önce çürük diş tedavisi ya da eksik diş tedavisi uygulanmasına gerek olmaz. Bu durumda daha düşük bir bütçe ayırmak yeterli oluyor. Ancak dijital gülüş tasarımı öncesinde hasta için bir dizi tedavinin gerçekleştirilmesi gerektiğinde fiyatta da bir miktar artış olabilir. Muayene sonrasında hastanın net bir fiyat bilgisi alması mümkün oluyor. Son olarak fiyatların sanıldığı kadar yüksek rakamlara tekabül etmediği bilgisini de iletelim.

İlginizi çekebilir –> Bonding

Gülüş Tasarımında Yüz Şekli Önemli midir?

Gülüş tasarımında yüz şekli

Elbette smart smile design uygulamasında yüz şekli önemlidir. Çünkü ‘gülüş’ yüzden bağımsız düşünülemez. Bu doğrultuda yüz şekli ile gülüşün arasında bir uyum ya da estetik açıdan bir bütünlük olması gerekiyor. İşte bu nedenle estetik gülüş tasarımında hastanın yüz şekli de dikkate alınıyor.

Zira dijital ortamda gerçekleştirilen tasarımın hastaya özel olmasının nedenlerinden biri de yüz ile uyumlu bir gülüş dizaynının gerçekleştiriliyor olmasıdır. Bu tedavide sadece yüz değil cinsiyet bile önem taşıyor. Örneğin kadınlar için biraz daha oval diş tasarımları tercih edilirken erkekler için dijital gülüş tasarımı kapsamında daha köşeli dişler tercih edilebiliyor.

Okumanızı öneririz –> Lamine diş

Mükemmel Gülüşte Altın Kurallar Nelerdir?

Artık dijital gülüş tasarımı ile mükemmel bir gülüş elde edilebiliyor. Estetik açıdan mükemmel gülüşün altın kuralları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Dişler düzgün sıralanmalı, diş sıralamasında üst üste bir çakışma olmamalı
 • Üst ön dişler ön plana çıkarılmalı, bu dişler diğer dişlere nazaran belirgin olmalı
 • Dişlerde lekelenmeler olmamalı, tüm dişler doğal bir beyazlık ve parlaklık sunmalı
 • Dudaklar ve diş etleri birbiri ile uyumlu olmalı
 • Dişlerin sıralanışı yüz ile de bir uyum sergilemeli
 • Ağız içerisinde eksik diş bulunmamalı

Bu kuralların her birinin büyük önem taşıdığını belirtmek gerekiyor. Tek bir kuralın dikkate alınmaması bile gülüşü mükemmel olmaktan uzaklaştırır.

 

Bilginiz olsun –> Diş beyazlatma

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …