Periodontal Cerrahi

diş eti hastalıkları Ana Sayfa » Periodontal Cerrahi

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalıkları en az diş çürükleri kadar diş kaybına neden olabilen önemli rahatsızlıklardır. Erken dönemde tedaviye alınmayan diş çürükleri diş kaybı sonucunu doğurabiliyor. Ancak diş etlerinde meydana gelen rahatsızlıkların da böyle bir tablonun ortaya çıkmasına neden olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bu nedenle diş etleriyle ilgili her bir rahatsızlık ciddiye alınmalı ve gerekli tedaviye olası en erken dönemde başlanmalıdır. Bu noktada diş eti hastalığının kanser belirtisi olup olmadığı ya da rahatsızlıkların nasıl tedavi edildiği de merak ediliyor. Elbette bu konularda da detaylı bilgi aktaracağız ancak öncesinde diş etlerini ilgilendiren hastalıkların neler olduğunu daha yakından inceleyelim.

Daha Fazlası

diş ipi Ana Sayfa » Periodontal Cerrahi

Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Neler?

Diş ipi kullanımı, ağız ve diş temizliğinde en az diş fırçalama kadar önemlidir. Düzenli olarak günde en az 1 defa diş ipi kullanımı durumunda diş çürüğü oluşumunun ciddi düzeyde azaldığı biliniyor. Diş fırçalama ile diş yüzeyinin sadece 5’te 3’ünün temizlendiğini söyleyebiliriz.

Diş aralarında kalan yemek artıklarını ve bakteri plaklarını temizlemek için de diş ipinin kullanılması gerekiyor. Diş eti hastalıklarının ve diş çürüklerinin en yaygın nedeninin plak ve yemek artıkları olduğunun altını çizelim. Bu noktada diş ipi çeşitlerinin neler olduğuna ya da bu materyali kullanmaktan kaynaklı olarak diş aralarının açılış açılmayacağına değineceğiz. Ancak öncesinde kullanımıyla ilgili önemli bilgileri aktaralım.

Daha Fazlası

Diş eti çekilmesi Ana Sayfa » Periodontal Cerrahi

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti çekilmesi günümüzde çok sayıda kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. ‘Diş eti dokusunun diş kökünü açığa çıkaracak şekilde geri çekilmesi’ olarak tanımlanabilecek olan bu sorun dişler ile diş eti çizgileri arasında boşluklar oluşmasına da sebebiyet verebiliyor. Tedavi edilmemesi halindeyse dişleri destekleyen doku ve kemik yapılarında da ciddi hasarlar oluşuyor ve nihayetinde diş kaybı kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Çene kemiğine yapışık durumda olan diş etlerinde damarlanmanın gayet zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Gingiva yani diş etleri her dişin boyun kısmının etrafında mevcuttur ve pembe renkli bir görünüme sahiptir. Her yaşta görülebilen diş eti çekilmesi sorunu çoğu zaman hasta tarafından fark edilmez. Bunun nedeni çekilmenin gayet yavaş bir biçimde gerçekleşiyor olmasıdır. Özellikle rutin diş kontrollerini aksatan hastalarda bu sorunun fark edilmesi daha güç oluyor. Diş etlerinde şişme ya da ağrı olması gibi sorunlara da değineceğiz. Ancak öncesinde diş etlerinde meydana gelen çekilmenin nasıl tedavi edildiğini ele alalım.

Daha Fazlası

Diş taşı temizliği Ana Sayfa » Periodontal Cerrahi

Diş Taşı Temizliği (Detertraj) Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği ya da bir diğer adıyla tartar temizliği her bireyin 6 ayda bir yaptırması gereken işlemlerden biridir. Tükürükteki mineraller ve diş üzerinde biriken plaklar zamanla tartar oluşumuna sebebiyet verir. Diş taşı ise çeşitli diş eti hastalıklarına neden olabilir ve bundan kaynaklı olarak da diş kayıpları ortaya çıkabilir. Bu nedenle diş taşlarının düzenli olarak temizlenmesi, ağız ve diş bakımının en önemli parametrelerinden biridir. Bu işlemin her yaşta yapılabildiği bilgisini de aktaralım.

Daha Fazlası

ağız kokusu

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu hem kişiyi hem de fiziksel olarak yakın çevresinde bulunanları rahatsız eden bir durumdur. Çok sayıda kişinin …

gülüş estetiği sonrası bakım

Gülüş Estetiği Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Gülüş estetiği sonrası bakım bu estetikten faydalananların titizlikle üzerinde durması gereken hususlardan biridir. Öncelikle …

zirkonyum diş fiyatları

Zirkonyum Diş Fiyatları Ne Kadar?

Zirkonyum diş fiyatları ve aynı zamanda bu diş kaplama yöntemiyle ilgili tüm sorularınızın yanıtlarını bu içeriğimizde …