Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Neler?

diş ipi

Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Neler?

Diş ipi kullanımı, ağız ve diş temizliğinde en az diş fırçalama kadar önemlidir. Düzenli olarak günde en az 1 defa diş ipi kullanımı durumunda diş çürüğü oluşumunun ciddi düzeyde azaldığı biliniyor. Diş fırçalama ile diş yüzeyinin sadece 5’te 3’ünün temizlendiğini söyleyebiliriz.

Diş aralarında kalan yemek artıklarını ve bakteri plaklarını temizlemek için de diş ipinin kullanılması gerekiyor. Diş eti hastalıklarının ve diş çürüklerinin en yaygın nedeninin plak ve yemek artıkları olduğunun altını çizelim. Bu noktada diş ipi çeşitlerinin neler olduğuna ya da bu materyali kullanmaktan kaynaklı olarak diş aralarının açılış açılmayacağına değineceğiz. Ancak öncesinde kullanımıyla ilgili önemli bilgileri aktaralım.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

diş ipi nasıl kullanılır

Öncelikle kaliteli bir diş ipi seçimi yapmalısınız. Yaklaşık olarak 40 cm ile 50 cm arasında bir parça koparın. Kopardığınız bu parçanın bir kısmını her iki elinizin orta parmaklarına arada boşluk bırakacak şekilde sarın. Aradaki boşluğun 5 cm – 6 cm dolaylarında olması yeterlidir. Parmağınıza diş ipinin tamamını dolamanıza gerek yok. Ardından diş ipini işaret ve baş parmaklarınızı kullanarak gergin bir form almasını sağlayın.

Diş aralarınıza geçirin diş etlerine zarar vermemeye çalışarak dişlerinizi temizleyin. Temizliği yaparken diş ipine C şekli vermeniz, dişlerin çok daha iyi kavranmasını sağlar. Her bir dişinizin temizliğinde diş ipinin bir bölümünü kullanın ve bir sonraki dişinize geçtiğinizde diş ipinin temiz olan kısmını kullanmaya özen gösterin.

Bu arada daha önce diş ipi kullanmadıysanız ilk günlerde tuhaf hissedebilirsiniz. Ancak çok sayıda kişinin bu materyali kullanmaya çok kısa bir süre içerisinde alıştığını da belirtmemiz gerekiyor. Bir süre sonrasında diş fırçalamak kadar normal ve kolay bir diş temizliği yöntemi olduğunu siz de fark edeceksiniz. Dolayısıyla sabırlı olmanız ve tuhaf hissetme gibi gerekçeler ile diş ipinin kullanımını bırakmamanız gerekir. Diş iplerinin diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere kolaylıkla ulaşıyor olması, diş temizliğinin çok daha ileri bir aşamada yapılmasını sağlıyor.

Diş İpi Dişlerin Arasını Açar Mı?

Halk arasında diş ipi kullanımıyla ilgili doğru olmayan inanışlar da var. Bunlardan biri diş aralarında açılmaya neden olduğudur. Elbette diş iplerinin kullanımı diş aralarının açılmasına asla neden olmaz. Bu materyal diş yapısına uygun olarak üretiliyor ve diş yüzeylerinde aşınmaya neden olmuyor. Dolayısıyla diş aralarında açılmaya neden olması da mümkün değildir.

Yine benzer bir yanlış inanış da diş dolgularına zarar verdiği yönünde ve bu bilgi de gerçeği yansıtmaz. Diş dolguları diş iplerinden etkilenecek kadar nazik bir malzeme değildir. Düzenli olarak yıllar boyunca diş ipinin kullanımı dahi diş dolgularının zarar görmesine yol açmaz.

Bu arada dişlerinde kaplama olan kişilerin de hiçbir endişe yaşamadan diş ipini kullanabileceğini belirtelim. Nazik hareketler ile dişlerin diş etleri ile buluştuğu bölümün temizlenmesi sağlanmalıdır. Konuyla ilgili merak edilen bir diğer husus da diş etlerinde kanama olması durumunda diş ipinin kullanımının bırakılması oluyor.

Diş etleriniz de kanama oluyorsa zaman kaybetmeden diş hekimine görünmelisiniz. Çünkü bu durum diş etlerinde bir hastalık olduğunun habercisi de olabilir. Doktorunuza bu konuda danışabilirsiniz. Sadece diş iplerinin kullanımına başlandığı zaman hafif kanama olması durumunda da mutlaka diş hekiminize danışın. Diş iplerinin kullanımı kanamaya neden olmaz ancak hatalı kullanım ya da diş eti hastalıkları bu sonucu doğurabilir.

Bilginiz olsun –> Diş eti çekilmesi

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

diş ipi çeşitleri

Eskiden diş ipi sadece pamuk ipliğinden üretiliyordu. Günümüzde ise pek çok farklı materyalden üretim yapılabiliyor. Dip iplerinin üretimde kullanılan malzeme bakımından iki çeşidi bulunuyor. Bunlar;

 • PTFE
 • Naylon

Aynı zamanda tasarım bakımından da dip iplerinin iki farklı kategoride incelendiğini söyleyebiliriz. Bunlar;

 • Kürdanlı
 • Rulo

Diş hekiminize danışmanız durumunda hangi ürünlerin sizin ağız ve diş yapınıza daha uygun olduğu konusunda bilgi alabilirsiniz.

Yanlış Diş İpi Kullanımı

Son derece yaygın yapılan hatalardan biri aynı diş ipi ile defalarca diş temizliği yapmaktır. Diş iplerinin tek kullanımlık ürünler olduğunu unutmamak gerekiyor. Kopardığınız parçanın sadece bir defa kullanılması ve sonrasında atılmasına özen göstermelisiniz. Zira koparılan parça ile tüm dişlerin temizlenmesinin ardından zaten dip ipinin yıprandığını siz de fark edebilirsiniz.

Yanlış kullanımın bir diğer örneği de dişlerin sadece diş etlerine uzak olan kısımlarının temizlenmesidir. Oysa diş ipiyle diş etlerinin bittiği ve dişin görünmeye başladığı bölümü de temizlemeniz gerekiyor. Zira plakların en çok bu bölgede birikim yaptığının altını çizmekte fayda var. Dolayısıyla etkin bir diş temizliği için bu bölgenin temizlenmesi de büyük önem taşıyor.

Doğru Diş İpi Kullanımı

doğru diş ipi kullanımı

Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi işlemini kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bu malzemenin doğru şekilde kullanımı da büyük önem taşıyor. Hatalı kullanım diş etlerine zarar verebilir. En çok dikkat edilmesi gereken husus diş ipiyle dişleri temizlerken ideal oranda baskı uygulamaktır. Diş ipinin kopmasına neden olacak kadar bastırmanız gerekmiyor. Dişlerinizi fırçalarken ne kadar baskı uyguluyorsanız diş ipinin kullanımında da aynı oranda baskı uygulamanızın yeterli olduğunu belirtelim. Diş ipinin yıkanması ve sonradan yeniden kullanılması ise doğru olmaz.

İp diş eti hizasına gelince dişe doğru yaslayın, C şekli verin ve diş ile diş eti arasındaki boşluğa yerleştirin. İpi diş ile temas edecek şekilde teması hiç kaybetmeden tutarak dişin yan yüzeyi boyunca aşağıdan yukarı doğru kaydırın. Sonra yan dişe yaslayın ve aynı hareketi tekrarlayın. Diş ipinin araya yerleştirilmesi, temassız ve bilinçsiz şekilde yukarı aşağı hareket ettirilmesi, plakları diş eti cebine itebilir veya diş etinde travmaya neden olabilir.

Kürdanlı olarak tasarlanan diş iplerinin kullanımının çok dayıda kişi tarafından daha kolay bulunduğunu belirtebiliriz. Parmağa dolamak gerekmediğinden daha hızlı bir şekilde diş temizliği tamamlanabiliyor. Bu materyal aracılığı ile en arkadaki dişlere ulaşmak bile mümkün olabiliyor. Ancak elbette rulo şeklinde üretilen ve bir parça koparılarak kullanılan ürünler de gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

İlginizi çekebilir –> Diş taşı temizliği

Diş İpi Faydaları Nelerdir?

Diş ipinin kullanımı noktasında kendinizi geç kalmış hissetmeyin. Elbette ne kadar erken dönemde kullanmaya başlarsanız ağız ve diş sağlığı açısından o kadar iyi olur. Ancak hiçbir zaman geç kaldığınız düşüncesine de kapılmamalısınız. Dişlerinizin çok daha temiz olması zamanla nefesinizin de tazelenmesini ve diş etlerinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Diş ipinin kullanımını bir seçenek olarak değil zorunluluk olarak düşünmelisiniz.

Geceleri yatmadan önce diş ipiyle dişlerinizi temizlemenizde fayda var. En çok merak edilen konulardan biri diş ipi kullanımının faydalarının hemen görülüp görülmediği oluyor. Kullanmaya başladığınız ilk günlerde dişlerinizin çok daha temiz göründüğünü ve ağız içerisinde çok daha temiz bir his olduğunu fark edebilirsiniz. Diş çürüklerinin önlenmesi, diş eti hastalıkları riskinin düşmesi gibi faydalarını ise uzun vadede daha net hissedeceksiniz.

 • Genel olarak diş ipinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Ağız hijyenine ciddi bir katkı sağlar
 • Özellikle sabahları oluşan ağız kokusunu önler
 • Diş eti kanamalarına yol açabilen diş eti hastalıklarını önleyebilir
 • Dişlerde plak oluşumunu önler ve bu yolla diş çürüklerini de engelleyebilir

Elbette dişlerinizin diş ipiyle temizlenmesi düzenli olarak yapılması gereken diş kontrollerini ihmal edebileceğiniz anlamına gelmez. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için rutin muayenelerinizi aksatmamalısınız. Ayrıca diş ipinin kullanımı ya da seçimiyle ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Yabancı kaynaklar:
https://vitalrecord.tamhsc.edu/how-to-use-dental-floss-for-healthier-teeth/

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Write a Comment

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …