Inlay Onlay Kişiye Özel Dolgular Nedir?

inlay onlayAna Sayfa » Estetik Tedaviler » Inlay Onlay Kişiye Özel Dolgular Nedir?

Inlay onlay dolgular halk arasında ‘kişiye özel dolgu’ olarak adlandırılıyor. Bu işlemlerin hastalıklı olan dişlerin restorasyonuna ya da dişlerin korunmasına çok önemli katkılarda bulunduğunu söyleyebiliriz. Son dönemde daha bilinir ve haliyle daha fazla tercih edilir olan bu dolgular, pek çok yönü ile klasik dolgulardan ayrılıyor. Önemli bir çözüm ve kolaylık sağladığını da söyleyebiliriz. Bu dolguların neden tercih edildiğini, hangi yönleriyle ön plana çıktığını ve avantajlarını aktaracağız. Ancak öncesinde konuyu daha detaylı bir şekilde açıklayalım.

Inlay Onlay Nedir?

Bilindiği gibi dişlerde çürük olması durumunda tedavi dolgu yöntemi ile gerçekleştirilir. Dolgular diş hekimi tarafından hastanın kliniğe gelmesi ile yapılıyor. Çoğu zaman tek bir seansta çürüğün temizlenmesi ve ardından dolgunun yapılması mümkün olabiliyor. Kimi zaman dolgunun ağız dışında yapılması ve hastanın kliğine gelmesinin ardından dişe uygulanması tekniği de tercih edilebiliyor. Bu tedavi yönteminin inlay onlay olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz.

Onlay işleminin başlangıcında çürük, dişten temizleniyor ve ardından ölçü alınıyor. Sonrasında çürüğün temizlenmesi ile dişte oluşan boşluk, geçici dolgu materyali ile kapatılıyor.  Alınan ölçüye uygun olacak şekilde çürük olan dişin kalıbı üretiliyor. Kalıbın üzerine kompozit porselen dolgu oluşturuluyor ve üretim tamamlandığında hastanın dişine uygulama yapılıyor.

Elbette ağız dışında, laboratuvar ortamında dolgunun hazırlanıyor olması, çok daha konforlu bir çalışma ortamı sunuyor. Restorasyonun sınırlarının daha güzel olması, kenar sızıntısının ciddi oranda azaltılması gibi imkanlar mümkün olabiliyor. Aynı zamanda dolgunun ağızda yapılıyor olması, devreye tükürük, kan ve nem gibi etkenlerin de girmesi anlamına geliyor. Bu etkenlerin devre dışı kalması nedeniyle dolgunun sertleşme ve yapışma kalitesi de daha iyi düzeydedir.

Overlay Dolgu Nedir?

overlay dolgu

Son dönemde inlay onlay overlay dolgunun ne olduğu daha fazla merak ediliyor. Bu soru ‘dişlerde meydana gelen madde kayıplarının giderilmesinde kullanılan ve üretimde porselenin kullanıldığı dolgular’ şeklinde yanıtlanabilir. Overlay dolgular klasik dolgular ile giderilemeyen sorunlarda çok daha yaygın bir şekilde tercih edilir. Dayanıklılık ve estetik görünüm noktasında da beklentilerin karşılandığını söyleyebiliriz.

Inlay Onlay Dolguları Neden Tercih Etmeliyim?

Bu sorunun yanıtı son derece önemlidir. Öncelikle inlay onlay dolguların yapım aşamasında dişte çok daha az madde kaybı söz konusu oluyor. Bu unsur, söz konusu dolgu tekniğinin sıklıkla tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Aynı zamanda bu işlemin hem dişler hem de diş etleri bakımından da önemli avantajlar sunduğunu belirtmek gerekiyor. Laboratuvar ortamında hazırlanan porselen dolgu dişe adhesive sistemlerle yapıştırılıyor. Diş ve diş eti sağlığı bu işlemden zarar görmüyor. Elbette hastalar açısından da önemlidir çünkü diş hekimi tarafından yapılan dolgu uygulaması daha kısa sürede tamamlanıyor.

Estetik Açıdan Daha Mı İyi?

Öncelikle en dayanıklı dolguların amalgam dolgular olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak inlay onlay dolgular da doğal diş görünümüne çok daha yakın bir görünüm sergilediği için estetik bakımdan çok daha avantajlıdır. Bu nedenle sadece estetik görünüm noktasında bir kıyaslama yapılması gerekirse söz konusu dolguların daha iyi olduğunu gönül rahatlığı ile belirtebiliriz.

İlginizi çekebilir –> Pembe estetik

Inlay Onlay Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

inlay onlay dolgu fiyatları

Hastalar inlay onlay dolgu uygulamasından faydalanmak için ne kadar bütçe ayırmaları gerektiğini merak edebiliyor. Fakat sizlere net bir fiyat bilgisi verilmesi yanıltıcı olur. Çünkü çeşitli unsurlara bağlı olarak fiyatlar değişiyor ve bu unsurların başında gelen de kaç adet dişe dolgu uygulamasının yapılacağıdır. Aynı zamanda dolgu öncesinde kanal tedavisinin yapılıp yapılmayacağı da fiyatları etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Diş hekiminin deneyimi, dolguda kullanılan porselen malzemenin kalitesi gibi faktörler de dikkate alındığından fiyatların değişkenlik göstermesi de olağan bir durumdur.

Bu arada inlay onlay dolguların fiyatlarının çok yüksek olduğu bilgisi de gerçeği yansıtmıyor. Klasik dolgu uygulamasından bir miktar daha yüksek bir bütçe ayırmak gerekebilir. Ancak fiyatların astronomik rakamlardan oluşmadığı da aşikar. Öncelikle randevu alınması ve muayene olunması daha doğru olacaktır. Bu sayede net bir fiyat bilgisi alınabilir. Kaç dişe dolgu yapılacağı, dolgu öncesi kanal tedavisine ihtiyaç olup olmadığı gibi konularda da tarafınıza bilgi iletilecektir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Porselen Dolgunun Konvansiyonel Diş Dolgularına Göre Avantajları

Genel olarak inlay onlay dolgu uygulamasının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Doğal Görünüm

Bu uygulamada porselen dolgu tercih edildiğinden doğal diş görünümüne çok yakın bir renk ortaya çıkıyor. Dolayısıyla estetik açıdan da ciddi bir avantaj sunduğunu söyleyebiliriz.

Uzun Kullanım Ömrü

Bu yöntemde dolgunun ağız haricinde hazırlanıyor olması, çok daha kolay işlenebilmesini sağlıyor. Daha az polimerizasyon büzülmesi olması ise dolgunun kullanım ömrünün çok daha uzun olmasını beraberinde getiriyor. Dolgu, klasik dolgu materyallerine nazaran aşınmaya ve çiğneme basıncına karşı yüksek mukavemet özelliği sergileyebiliyor. Isırma gücünden kaynaklanan kırılma riski minimum seviyeye indirgeniyor.

Sağlam Diş Dokusunun Korunması

sağlam diş dokusunun korunması

Kanal tedavisi uygulanan ya da ileri seviyede çürük bulunan dişlere porselen dolgu uygulaması yapılıyor. Çürüğün temizlenmesinin ardından geriye kalan sağlam diş dokusu yetersiz olur. Bu durum, komşu dişlerle teması önler. Dolayısıyla beslenme sonrasında yiyecek artıkları rahatlıkla diş aralarında birikir. Bu durum dişlerde çürüme ve diş eti hastalıkları nedenidir. Ancak söz konusu dolgu yönteminde alınan ölçüye uygun kalıplarda dolgu hazırlanır. İstenen anatomik formun dolguya uygulanması mümkündür ve komşu dişlerle istenen temas da sağlanır. Dolayısıyla sağlam diş dokularının dolgu sonrasında da korunması mümkün hale gelir.

Bilginiz olsun –> Estetik dolgu

Minimum Kenar Sızıntısı Riski

Dolgunun laboratuvar ortamında hazırlanıyor olması, ağız ortamında hazırlanmasına nazaran çok daha detaylı bir şekilde çalışılmasını sağlar. Daha verimli bir şekilde çalışılıyor olması restorasyonun sınırlarının daha güzel olması anlamına gelir ve bu da kenar sızıntıları riskinin minimum seviyeye çeker. Yapılan dolgunun ardından dişlerin eksisi kadar sağlam bir yapıya sahip olması da mümkün hale gelir.

Porselen Dolguların (Inlay Ve Onlay) Temizliği Ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Elbette inlay onlay dolgu yönteminden faydalanılmış olması, ağız ve diş sağlığı ile temizliğinin ihmal edilebileceği anlamına gelmez. Öncelikle porselen dolguların ardından diş fırçalama ve diş ipi ile diş aralarını temizleme işleminden asla vazgeçilmemesi gerekiyor. Bununla birlikte düzenli olarak diş kontrollerine gidilmesi de büyük önem taşıyor. Bu dolgu yöntemi ekstra bir bakım gerektirmez. Sadece rutin ağız ve diş temizliği ile bakım işlemlerinin yapılmasını sağlamanız lazım…

Sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de bu yöntemle yapılan restorasyonun ömrüdür. Ancak bu konuda da net bir süreden söz edilemez. Uygulama sırasında kullanılan materyal, hangi dişe dolgu yapıldığı, çiğneme kuvveti, kişinin ağız hijyenine ne oranda dikkat ettiği ve pek çok farklı unsura bağlı olarak dolguların kullanım ömrü de değişkenlik gösterebiliyor. Genel olarak yıllarca hiçbir sorun yaşanmadan kullanılabildiğini belirtebiliriz. Bu dolguların klasik dolgulardan önemli bir farkı da ağız içi uyumudur. Çiğneme basıncının yüksek olduğu yerlerde de rahatlıkla tercih edilebiliyor olmaları da önem taşıyor. Büyük hacimli dolgu işlemleri gerektiğinde de bu teknik uygulanabilir.

Okumanızı öneririz –> Dijital gülüş tasarımı

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …