Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır?

pembe estetik

Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır?

Pembe estetik halk arasında “diş eti estetiği” adıyla da anılıyor. Estetik ve güzel bir gülüşe sahip olmak için beyaz dişler yeterli olmayabilir. Muntazam bir gülüş için diş etlerinin de ideal görünümde olması gerekiyor. Bir başka deyişle diş etlerinin bu muntazam gülüşü desteklemesi gerekir. Diş etinin diş ile olan seviyesinden rengine ve sağlıklı olup olmadığına kadar çok sayıda unsur gülüşü de etkiliyor. İşte bu noktada diş eti estetiği işlemlerinden söz etmek gerekiyor.

Kusursuz bir gülümseme elde etmek isteyenlerin son yıllarda daha fazla tercih etmeye başladığı diş eti estetiğinden hem kadınlar hem de erkekler faydalanabiliyor. Özellikle ‘gummy smile’ sorunu olan yani gülüş sırasında diş etleri fazla oranda görülen kişilerin rotasını rahatlıkla pembe estetik yönüne çevirebileceğini söyleyebiliriz. Bu estetik işlemler hasta açısından konforlu bir süreç eşliğinde gerçekleştiriliyor. Çok daha güzel ve etkileyici bir gülüşe sahip olmak da mümkün hale geliyor.

Pembe Estetik Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle pembe estetik kapsamında her hastaya aynı işlemlerin sırasıyla yapıldığını belirtemeyiz. Bu nedenle aşamalar da hangi işlemin yapıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Hastanın diş ve diş etinin kontrolü ise her durumda ilk aşama olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için önce mevcut rahatsızlıkların giderilmesi gerekiyor. Diş çürükleri, diş kırıkları, diş eti hastalıkları gibi sorunların var olması durumunda bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması sağlanır.

Sonrasında ise diş eti estetiği aşamasına geçilebilir. Hastaya özel olarak planlanan işlemler sayesinde daha güzel, daha etkileyici bir gülüş elde edilir. Hangi işlemlerin yapılacağı aynı zamanda kaç seans sonrasında estetiğin tamamlanacağını da belirliyor. Bu nedenle seans sayısı olarak da net bir rakamdan söz edilemez. Ancak muayene sonrasında diş estetiği planlaması yapılabilir ve bu planlama doğrultusunda diş hekimi tarafından seans sayısı bilgisi de tahmini olarak iletilebilir.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

pembe estetik nasıl yapılır

Hastanın pembe estetik planlaması yapılmadan önce genel bir ağız ve diş muayenesi yapılır. Bu sayede estetik girişimlere engel olabilecek bir sağlık sorununun olup olmadığı belirlenir. Sonrasında daha güzel bir gülüşe sahip olunması için hangi işlemlerin diş eti estetiği kapsamına alınacağına karar verilir.

Şayet diş çürüğü ya da diş ti hastalığı gibi sorunlar mevcutsa öncelikle bu sorunları gidermeye yönelik tedavinin yapılması gerekir. Elbette bu gibi durumlarda tedavi sonrasında söz konusu işlemler yapılacaktır ve toplam süre de biraz daha uzun olacaktır. Gerekli planlamanın yapılmasının ardından işlem aşamasına geçilir. Tüm girişimler lokal anestezi altında yapıldığından hangi müdahale gerçekleştirilecek olursa olsun, hastanın acı hissetmesi mümkün olmaz.

İlginizi çekebilir –> Estetik kaplama

Diş Eti Estetiğinin Zararları Var Mıdır?

Doğru şekilde yapılması durumunda pembe estetik dişlere ya da diş etlerine asla zarar vermez. Bu konuda herhangi bir endişe yaşamadan rahatlıkla söz konusu estetik girişimden faydalanabilir ve siz de mükemmel bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Hatta bu diş eti estetiği çeşitli avantajlar da sunuyor. Avantajları birlikte gözden geçirelim.

 • Diş kaybı oluşumu büyük oranda önlenir
 • Diş etleri ile diş uzunlukları ideal orana getirilir
 • Diş eti iltihapları varsa tedavi edilir
 • Estetik kaygılar, özgüven sorunları ve gülüş sorunlarının önüne geçilir
 • Dişleri destekleyen tüm dokuların daha sağlıklı bir form kazanması sağlanır

Tüm bu avantajlar da göz önünde bulundurulduğunda bu işlemin zarardan ziyade fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Pembe Estetik Fiyatları Ne Kadardır?

pembe estetik fiyatları

Hastalar pembe estetik için ne kadar bütçe ayırmaları gerektiğini merak edebiliyor. Bu kapsamda yapılabilecek işlem skalasının bir hayli geniş olduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla bir fiyattan söz etmek de yanıltıcı olacaktır. Elbette diş hekiminin deneyimi, hangi malzemelerin kullanıldığı, malzeme kalitesi gibi farklı unsurların da fiyatlar üzerinde belirleyici olduğunu unutmamak gerekir.

Öncelikle hastanın muayene edilmesi ve diş eti estetiği kapsamında hangi işlemlere ihtiyacının olduğunun belirlenmesi gerekir. Sonrasında fiyat konusunda daha net rakamlardan söz edilebilir. Bu işlemde her hastaya aynı müdahaleler yapılmıyor. Bazı hastalar için daha az sayıda işlem yapılırken mükemmel bir gülüş yakalamak için bazı hastalara yapılması gereken işlemlerin sayısı daha fazla olabiliyor. Haliyle işlem sayısı da fiyatların değişmesi anlamına geliyor.

Pembe Estetik Öncesi Ve Sonrası Neler Yaşanır?

Hastanın beklentilerini diş hekimi ile açıkça konuşması, çok daha ideal seçimlerin yapılmasını sağlar. Bu nedenle pembe estetik noktasında hasta ile diş hekimi arasındaki iletişim büyük önem taşır. Estetik öncesinde muayeneler ve varsa sorunlar belirlenir. Sonrasında ise yapılacak işlemler sırası ile hastaya aktarılır.

Ardından bir planlama yapılarak gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanır. Hastanın işlemlerin ardından ağız ve diş sağlığına, temizliğine mutlaka dikkat etmesi gerekir. Ayrıca rutin diş kontrollerinin aksatılmaması da üzerinde durulması gereken hususlar arasında yer alıyor.

Bilginiz olsun –> Estetik dolgu

Diş Eti Estetiği Kalıcı Mıdır?

Elbette pembe estetik işleminin sonuçları kalıcıdır. Diş etlerinin ihtiyacı olan tüm işlemler yapılan planlamaya dahil edilir. Ardından sırasıyla uygulama aşamasına geçilir. Hangi işlemler tercih edilmiş olursa olsun diş eti estetiği sonuçları kalıcı olur ve dolayısıyla kişinin estetik bakımdan daha güzel bir gülüşe sahip olma arzusu da gerçekleşir. Ancak bu konuda önemli bir detayın da altını çizmek gerekiyor.

Bu işlemlerden faydalanmak, ağız ve diş sağlığının ya da temizliğinin ihmal edilebileceği anlamına gelmez. Düzenli olarak rutin diş kontrollerine gidilmeli, ağız ve diş sağlığına önem verilmelidir. Diş fırçası ve diş ipi kullanarak diş temizliğinin yapılması da çok büyük bir önem taşır. Bu sayede diş eti hastalıklarına karşı gerekli önlemleri almış olacaksınız.

Çok merak edilen bir konu –> Dijital gülüş tasarımı

Pembe Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Tahmin edilebileceği gibi pembe estetik kapsamında pek çok farklı yöntem uygulanabiliyor. Hangi yöntemlerin tercih edileceği noktasında ise hastaların ihtiyaçları dikkate alınıyor. Sıklıkla gerçekleştirilen yöntemlere şu örnekleri verebiliriz:

Rejeneratif

Kimi zaman diş eti hastalıklarına bağlı olarak destek dokular zarar görebiliyor. Bu yöntem sayesinde vücudun yapım mekanizmalarının uyarılması hedefleniyor. Böylelikle yeniden yapılanma süreci başlıyor ve hasar gören dokuların vücudun kendisi tarafından onarılması mümkün olabiliyor.

Gingivektomi

Bu işlem pembe estetik kapsamında sıklıkla tercih edilen tekniklerden biridir. Diş etlerinde büyüme olması ve beraberinde ceplerin oluşması durumunda devreye giriyor. İşlem esnasında fazlalıklar dokudan uzaklaştırılıyor ve bu sayede diş etlerinin ideal seviyeye gelmesi sağlanıyor. Hastanın gülüşü ve konuşması sırasında daha estetik bir görünüm elde ediliyor.

Gingivoplasti

Diş etlerinde fazla oranda görülen bölümün düzeltilmesini ve seviyelendirilmesini hedefleyen bu işlemin de sıklıkla yapıldığını belirtebiliriz. Aynı zamanda bu işlemin lamina ya da zirkonyum gibi işlemlerle tamamlanması da mümkündür.

Kron Boyu Uzatma

Dişlerde oluşan doku kaybını tolere etmeyi hedefleyen bu işlemde ise fazla olan diş eti dokusu çıkarılıyor. Kemiğin yeniden şekil kazanması sağlanıyor ve dişlere daha uzun bir görünüm kazandırılıyor.

Elbette bu işlemlerin yanı sıra hastanın ağız ve diş yapısına, ediş etlerinin durumuna bağlı olarak daha farklı girişimler de yapılabilir. Pembe estetikle ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Önerdiğimi makalemiz –> Dental spa

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Write a Comment

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …