Estetik Dolgu Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

estetik dolguAna Sayfa » Estetik Tedaviler » Estetik Dolgu Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Estetik dolgu son derece doğal bir görünüm sunan dolgu çeşitlerinden biridir. Kompozit dolgu olarak da adlandırılan bu dolgu işleminde dolgu malzemesi hastanın kendi diş rengine göre ayarlanıyor. Dolayısıyla dolgunun doğal diş minesinden ayırt edilmesi mümkün olmuyor. Dolgu renginin tamamen kişinin kendi diş rengine göre ayarlanması ve aynı zamanda dolgu sınırlarının da belli olmaması bu uygulamanın estetik bir görünüm sergilemesini beraberinde getiriyor. Bir anlamda bu dolgunun dışarıdan çıplak gözle anlaşılmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Haliyle son derece doğal ve güzel bir gülüşe sahip olmak da mümkün hale geliyor. Estetik kaygılar nedeniyle dolgu yaptırmaya sıcak bakmayanlar da bu işlemden rahatlıkla faydalanabiliyor. Bu sayede dişin fonksiyonel bir şekilde kullanılması sağlanıyor. Estetik dolguların kullanım ömrü ya da işlem süresi gibi sıklıkla merak edilen konulara da değineceğiz. Ancak öncesinde bu işlemin nasıl yapıldığını aktaralım.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

estetik dolgu nasıl yapılır

Gayet basit bir işlem olan estetik dolgu uygulaması yalnızca tek bir seansta gerçekleştirilebiliyor. İşleme başlanmadan önce lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması sağlanıyor. Çürük olan diş ya da dişler temizleniyor. Sonrasında kavite dolgu maddesinin dişe daha iyi yapışmasını sağlamak adına şekillendirilmesi sağlanıyor. Dolgu maddesinin dişe daha iyi tutunmasını sağlamak için bizotaj uygulaması gerçekleştiriliyor. Böylelikle materyal diş dokusuna çok daha iyi bağlanır.

Diş minesindeki yüzeyin pürüzsüz bir hale getirilmesinin ardından diş yüzeyine dolgu materyalinin bağlanmasını sağlayan bonding uygulaması yapılır. Dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir.

Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekir. Dolguda fazla yükseklik ya da çıkıntı varsa düzeltilir. Sonrasında pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Dişlerin cilalanması ile işlem tamamlanır. Tüm bu sürecin hasta için zorlayıcı olmadığını, gayet konforlu bir seans eşliğinde estetik dolgu işleminin tamamlandığını belirtebiliriz.

Estetik Diş Dolguları Neden Gerekir?

Hastalar estetik açıdan güzel bir gülüşe sahip olmak istediklerinde estetik dolgu işleminden faydalanabiliyor. Diş çürüklerinin daha ciddi sorunlara ve sıkıntılara neden olmaması için mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Bu tedavi kapsamında çürüklerin temizlenmesinin ardından kalan boşluğun dolgu materyali ile doldurulması gerekir. Piyasada çok sayıda farklı dolgu materyali bulunuyor.

Son dönemde bu materyaller arasında en çok tercih edilenlerden biri ise kompozit dolgudur. Daha doğal bir görünüm sergiliyor olması nedeniyle bu dolgu işleminin sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Dışarıdan bakıldığında dolgunun anlaşılmıyor olması da bu dolgu yönteminin tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor.

Estetik Dolgular Dayanıklı Mıdır? Düşer mi?

estetik dolgular dayanıklı mıdır

Ne sıklıkla merak edilen konulardan biri de estetik dolgu işleminin ne oranda dayanıklı olduğudur. Bu işlemde kullanılan dolgu malzemesi kompozit materyal olduğundan sağlamlık konusunda herhangi bir problemin yaşanmadığını söyleyebiliriz. Ancak elbette dolgu yapılması, ağız ve diş temizliğinin ihmal edilebileceği anlamına gelmez. Hastalar mutlaka ağız ve diş temizliği ile bakımına dikkat etmelidir. Düzenli olarak diş kontrollerine gidilmesi de dolguların kullanım ömrüyle ilgili sıkıntı yaşanmaması adına önem taşıyor.

Bundan kısa bir süre öncesine kadar metal dolgu malzemelerinin dayanıklı olması nedeniyle daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ancak günümüzde ilerleyen teknolojinin de yardımı ile kompozit dolgu malzemeleri de daha dayanıklı bir form kazandı. Bu nedenle sağlamlık ya da dişin fonksiyonelliği bakımından herhangi bir problem yaşanmıyor. Sadece çok ciddi darbe alınması gibi durumlarda tıpkı doğal dişler gibi bu dolgu materyalinin de kırılması ya da çatlaması söz konusu olabilir. Böyle durumlarda dolgunun yenilenmesi mümkündür.

İlginizi çekebilir –> Hollywood Smile

Estetik Dolguların Ömrü Ne Kadardır?

Her hasta estetik dolgu yaptırmadan önce bu dolguları kullanım ömrünü de merak ediyor. Estetik dolgularda kullanılan malzemenin son derece dayanıklı olması, uzun bir kullanım ömrü sunmasını da beraberine getiriyor.

Hastanın dolgu işlemi sonrasında ağız ve diş temizliği ile bakımına dikkat etmesi durumunda dolgularda deformasyon oluşması mümkün değildir. Ağız ve diş temizliğinin, bakımının titizlikle yapılması durumunda dolgularda aralanma ya da sızdırma gibi problemler de asla yaşanmaz. Ancak 6 aylık periyotlar halinde diş hekiminiz tarafından muayene edilmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Bu rutin muayeneler son derece önemlidir. Çünkü dolguların durumu gözden geçirilebilir, gerek duyulması halinde dolguların cilalanması sağlanır. Böylelikle çok daha uzun ve sorunsuz bir kullanım ömrü sunmaları da mümkün olacaktır. Bir anlamda estetik diş dolgularının kullanım ömrünün kişinin kendisiyle de ilgili olduğunu belirtebiliriz. Önerilere ve uyarılara dikkat edilmesi, kontrollerin aksatılmaması durumunda dolgular çok uzun yıllar kullanılabilir. Herhangi bir problem yaşanması durumunda dolgunun yenilenmesinin de mümkün olduğunu belirtelim.

Önerdiğimiz makalemiz –> Estetik kaplama

Estetik Diş Dolgusu Fiyatları 2021

estetik diş dolgusu fiyatları

Halk arasında estetik dolgu fiyatlarının çok yüksek rakamlardan oluştuğu düşünülüyor. Oysa gayet makul bir bütçe ile bu dolgu işleminden faydalanılabilir ve estetik bakımdan daha güzel görünen bir diş yapısına kavuşulabilir. Elbette fiyatları etkileyen çok sayıda unsur bulunuyor. Bu nedenle net bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olabilir.

Diş hekiminin deneyimi, kaç adet dişe dolgu yapılacağı gibi unsurlar, bu işlem için ne kadar bütçe ayrılması gerektiği üzerinde etkili olur. Kimi zaman çürük nedeniyle kanal dolgu işleminden önce kanal tedavisi yapılması gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda haliyle fiyat da değişecektir. Net bir fiyat bilgisi almak için randevu talebinde bulunarak muayene olmanız gerekir.

Çok merak edilen bir konu –> Dijital gülüş tasarımı

Estetik Dolgu Düşer Mi?

Doğru şekilde uygulanmış olan bir estetik dolgu düşmez. Dolgu malzemesinin dişe mükemmel bir şekilde tutunmasını sağlayacak işlemler yapıldığından dolgunun düşmesi de mümkün olmaz. Ancak hatalı yapılan dolguların ya da dişe darbe alınması gibi durumların dolgunun düşmesine neden olabilme ihtimali de bulunuyor. Tecrübeli bir diş hekimini tercih ederek, ağız ve diş bakımınızı ihmal etmeyerek yapılan dolgunun sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Estetik Dolgu Acıtır Mı?

Elbette estetik dolgu işleminden önce uygulama yapılacak olan bölgeye anestezik ilaç enjekte ediliyor. Bu sayede bölgenin uyuşması sağlanıyor ve dolayısıyla hastanın acı endişesi de ortadan kalkıyor. Dolgu işlemi sırasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz.

Bu konuda hiçbir endişe yaşanmadan randevu alınabilir. Uygulamanın ardından son derece hafif bir ağrı hissedilebilir. Ancak bu durum kişinin ağrı eşiği ile de yakından ilgilidir. Çok sayıda hasta uygulama sonrasında anestezinin etkisi geçtiğinde de herhangi bir ağrı hissetmez. Sonuç olarak bu dolgu işleminin acıtması mümkün değildir.

İşlem Ne Kadar Sürecek?

Hastaların sıklıkla merak ettiği unsurlardan biri de işlem süresi oluyor. Ancak estetik dolgu işleminin ne kadar süreceği, restore edilecek olan diş sayısına bağlı olarak değişiyor. Çoğunlukla 4 – 6 dişin restorasyonu gerektiğinden işlem süresi 5 saat ile 7 saat arasında değişir. Ön dişler için yapılan dolgu işleminde süre biraz daha uzayabilir.

Dolgu işleminden önce diş hekiminizle görüşebilir ve işlem süresine dair tahmini bir bilgi alabilirsiniz. Bu işlemin ardından hastanın günlük hayatına geri dönmesi mümkündür. Sadece diş hekimi tarafından belirtilen uyarılara dikkat edilmesi gerekir. Estetik diş dolguları ile ilgili merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Diğer makalemiz –> Dental Turizm

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …