Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

doğal diş beyazlatma yöntemleriAna Sayfa » Estetik Tedaviler » Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Doğal diş beyazlatma yöntemleri dişlerinde sararma ya da lekelenme olanların her daim gündeminde yer alıyor. Dişlerde sararma ve lekelenme olmasının en yaygın nedeni ağız ve diş temizliğinin doğru şekilde yapılmaması ya da ihmal edilmesidir.

Özellikle dişlerde kolaylıkla renk verebilen tütün ürünleri kullanımı, kahve ve çay tüketimi istenmeyen lekelerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda dişlere daha beyaz bir görünüm kazandırmak için doğal yöntemler tercih edilebilir. Ancak ciddi bir lekelenme ya da sararma söz konusu olduğunda diş beyazlatmanın klinik ortamda, diş hekimi tarafından yapılması gerektiğini de belirtelim. Dişleri tuzla fırçalamanın beyazlatma etkisi yapıp yapmadığına ya da limon suyu gibi malzemelerin etkisine de değineceğiz. Ancak öncesinde konusu daha detaylı ele alalım.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Evde

evde doğal diş beyazlatma

Evde kolaylıkla uygulanabilen doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında belki de en keyifli olanı çilektir. Haftada 1 defa uygulanan bu yöntemde çileği ezerek püre haline getirmeniz ve sonrasında bu püre ile dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor. Çileğin içerisinde çok az oranda asit bulunur ve bu asit de dişlerde hafif bir beyazlama yapabilir. Aynı zamanda dişlerin biraz daha parlamasını sağlayabildiğini de belirtelim. Ancak çok sık uygulanması tavsiye edilmez.

Uygulanabilecek bir diğer yöntemde de gliserin kullanılıyor. Gliserinin bakterileri yok etme özelliği de bulunuyor. Diş fırçasına 2 damla gliserin damlatarak fırçalayabilirsiniz. Birkaç gün ara ile uygulamanız durumunda sararmanın hafif de olsa azalması mümkün olabiliyor. Evde diş beyazlatmak için ne yapılmalı sorusunun yanıtlarından biri de tuz ve sirke oluyor.

1 çay kaşığı tuz ile 1 çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Bu karışıma diş fırçasını batırarak dişlerinizi fırçalayabilir ve sonrasında ağzınızı çalkalayabilirsiniz. En doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında yer alan bu metot da 2 – 3 gün ara ile uygulanabilir.

Aynı zamanda bazı meyve ve sebzelerin tüketiminin de dişlerde beyazlama etkisi elde etme yollarından biri olduğunu belirtelim. Elma, salatalık, brokoli ve havucun dişleri temizleme gibi bir etkisi oluyor. Lifli sebzeler ise daha beyaz dişlere sahip olmanın yollarından biridir. Örneğin havucun içerisinde aslında dişleri beyazlatan bir madde yok.

Ancak sert yapısı dişlerin temizlenmesine de yardımcı oluyor. Bu nedenle diş fırçalamak için de rendelenmiş havuç kullanılabiliyor. Uygulanabilecek yöntemler arasında dişleri muz kabuğu ile ovmak da var. Diş etlerine zarar vermeyecek şekilde hafifçe dişlerinizi muz kabuğu ile ovabilirsiniz.

Özellikle leke olan yerleri ovmanız çok daha beyaz görünen dişlere sahip olmanıza olanak tanır. Alternatif yöntemlerden biri muz kabuğunu ezerek püre haline getirmektir. Ardından diş macunu üzerine sürerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada 3 defa olacak şekilde uygulamanız durumunda diş renginde hafif bir açılma olabilir.

Elbette bu yöntemlere yenileri de eklenebilir. Ancak evde uygulanabilecek olan yöntemlerle dişlerdeki belirgin lekeleri ya da ciddi düzeydeki sararmaları ortadan kaldırmanın pek mümkün olmayacağını da belirtmek gerekiyor. Sadece hafif düzeyde olan sararma ve lekeleri giderme noktasında bu yöntemler tercih edilebilir. İlerlemiş sararma, kararma ya da lekelenme durumunda daha profesyonel yöntemlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtelim. Ayrıca yukarıda sıralanan doğal yöntemler dişlerin doğal renginden daha beyaz bir görüntü elde etmeyi sağlayamaz.

Limon Suyu Diş Beyazlatır Mı?

limon suyu diş beyazlatır mı

En sık merak edilen unsurlardan biri de limon suyu ile dişlerin beyazlatılıp beyazlatılmadığıdır. Karbonat içerisine birkaç damla limon suyu ekleyerek diş fırçalama yönteminin oldukça yaygın bir şekilde tercih edildiğini belirtelim. Ancak bu yöntem son derece sakıncalıdır.

Limonda yüksek oranda asit bulunur ve karbonat ile karıştırılarak ya da tek başına diş fırçalamak için kullanılması durumunda hem dişler hem de diş etleri zarar görebilir. Limon asidik özelliğe sahiptir ve karbonat da bazik bir yapıdadır.

Bu iki maddenin karıştırılması ise karbondioksit gazının ortaya çıkması anlamına gelir. Köpüren bu karışıma diş fırçalama aracılığı ile mekanik bir hareket de ekleniyor. Fırçalama sırasında mine tüplerinin başlangıç bölgelerindeki kirler temizleniyor olabilir ancak bu işlemin riskli olduğunu da belirtmek gerekir.

Kullanılan asit ve baz tamamen kontrolsüz oranlardadır ve bu yöntemin sıklıkla uygulanması tek başına dişlerde çürümeye bile neden olabilir. Aynı durum sadece karbonat kullanılarak dişlerin beyazlatılmasında da geçerlidir. Karbonat diş beyazlamasını sağlayabiliyor ancak aynı zamanda dişlere ve diş etlerine zarar da verebilir. Dolayısıyla bu gibi yöntemlerden uzak durulması gerekir.

İlginizi çekebilir –> Lamine diş

Vanilya İle Diş Beyazlatma Yapılır Mı?

Vanilya doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında bulunmuyor. Vanilya kullanarak dişlerde beyazlık elde etmek mümkün değildir. Aksine dişlere ve diş etlerine zarar verebileceği için bu tür bilgilere itibar etmemelisiniz. Özellikle internet ortamında dişleri beyazlattığı iddia edilen çok sayıda farklı malzeme ile karşılaşabilirsiniz.

Elbette bu yöntemlerin çok büyük bir bölümü doğru değil. Dişleri beyazlatmaktan ziyade diş ve diş etlerine zarar verebiliyor olması nedeniyle söz konusu yöntemlerden uzak durulması gerekiyor. Şayet etkin ve kalıcı bir diş beyazlığı istiyorsanız öncelikle dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve rutin diş kontrollerinizi aksatmamalısınız. Aynı zamanda dişlere renk veren yiyecek ve içecekleri çok sık tüketmemeli, her tüketim sonrasında ise hemen dişlerinizi fırçalamalısınız.

Tuzla Diş Fırçalamanın Faydaları Var Mı?

tuzla diş fırçalamanın faydaları

Tuz kullanarak diş fırçalamak da doğal diş beyazlatma yöntemleri konusunda sık tercih ediliyor. Dişlerde etkin bir beyazlatma yöntemi olmadığını belirtelim. Ayrıca çok sık uygulanması durumunda diş etleri ve dişler zarar görebilir. Özellikle diş macunu yerine sürekli tuz kullanmanın zararları çok daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu yöntemin çok yaygın şekilde uygulanmasının nedeni uygulanan bazı tedavilerden sonra tuzlu su ile gargara yapılmasının önerilmesidir.

Ancak tuzlu su ile gargara yapmakla dişleri tuzla fırçalamak arasında çok ciddi farklar bulunuyor. Bu nedenle dişlerinize zarar verebilecek, diş etlerinde problemlere yol açabilecek tüm yöntemlerden uzak durmalısınız. Dişlerdeki sararmayı ortadan kaldırabilen özel diş macunlarının kullanımı tercih edilebilir. İleri düzeydeki diş sararmaları ya da lekelenmeler durumunda da diş hekiminize başvurmanız çok daha akılcı bir seçim olacaktır. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Estetik kaplama

İstanbul Diş Beyazlatma Yapan Yerler

İstanbul’da diş beyazlatma işlemlerinin hem sık hem de başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği Hospitadent gibi klinikler bulunuyor. En yeni diş beyazlatma teknikleri arasından hastaya en uygun olan metotlar seçiliyor ve kısa sürede başarılı bir sonuç elde edilebiliyor.

Bleaching yani diş beyazlatma yöntemlerinden bu işlem için kullanılan malzemelere alerjisi olmayan herkesin faydalanabildiğini belirtelim. İşlem öncesinde detaylı bir muayene yapılıyor. Dişteki renklenmenin çeşidi ve derecesi de bu muayene ile tespit ediliyor. Aynı zamanda dişte ya da diş etlerinde mevcut bir sorun varsa bu sorunun tespit edilmesi de sağlanıyor.

Diş beyazlatma işlemi ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki farklı şekilde yapılıyor. Evde doğal yöntemlerle dişlerin beyazlamasını sağlamaya çalışmak yerine ev tipi diş beyazlatma yöntemi tercih edilebilir. Bu konuda diş hekiminize danışabilirsiniz. Hospitadent kolaylıkla randevu alınabilecek olan diş hastaneleri arasında yer alıyor.

Okumanızı öneririz –> Dijital gülüş tasarımı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fiber post uygulaması

Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

Empress kuron kaplama

Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

Dişlere zarar veren alışkanlıklar

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …