Lamine Diş (Yaprak Diş) Nedir? Nasıl Yapılır?

lamine dişAna Sayfa » Estetik Tedaviler » Lamine Diş (Yaprak Diş) Nedir? Nasıl Yapılır?

Lamine diş uygulaması son dönemde büyük bir ilgi görüyor. Dişlerin kesilmeden sadece milimetrik olarak inceltilmesi ile yapılan bu işlemde sağlam diş dokusu korunuyor. Yaklaşık olarak 0.3 – 0.7 mm inceltilen dişlerin yüzey bölümüne yaprak şeklindeki porselenler yapıştırılıyor. ‘Lamina’ Latincede ‘yaprak’ anlamına geliyor.

Zira bu uygulama halk arasında yaprak diş olarak da adlandırılabiliyor. Yaprak formundaki porselenlerin en önemli özelliği son derece ince olmaları ve metal içermemeleridir. Bununla birlikte ışığın geçmesine olanak tanıyan bir malzeme olması da uygulamanın avantajları arasında yer alıyor. Son derece doğal bir görünüm sergileyen bu uygulamanın diğer avantajlarından ya da fiyatlarından da söz edeceğiz. Öncesinde işlemin nasıl yapıldığını mercek altına alalım.

Lamine Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemen herkesin faydalanabildiği ve toplumda kimi zaman ‘yaprak kaplama’ ya da olarak da adlandırılan lamine diş uygulaması, hasta için zorlayıcı bir süreci kapsamaz. Gayet konforlu bir süreç eşliğinde uygulanabilir olması da bu işlemin ilgi görmesini beraberinde getiren unsurlar arasında bulunuyor. Estetik açıdan da mükemmel sonuçlar elde etmeyi sağlayan bu yöntemde öncelikle hastanın ağız içi ölçülerinin alınması gerekiyor. Bu ölçüler kapsamında bir model hazırlanıyor ve diş hekimi ile hastanın bu model üzerinde mutabık olması halinde uygulama aşamasına geçiliyor.

Hastaya özel olarak yaprak formunda hazırlanan kaplamalar özel bir yapıştırıcı malzeme kullanılarak dişe yapıştırılır. Yaprakların dişe tutunabilmesi için öncesinde çok az oranda inceltme yapılır. Yaprakların yapıştırılmasının ardından hasta aynı gün dişlerini kullanmaya devam edebilir. Bu işlem sırasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmediğini de belirtebiliriz.

Lamine Diş Çeşitleri Nelerdir?

lamine diş çeşitleri

Günümüzde lamine diş uygulaması 3 farklı şekilde gerçekleştiriliyor. Bunlar;

 • Kompozit lamina
 • Yaprak porselen diş
 • Yaprak zirkonyum

Halk arasında yaprak diş olarak adlandırılan ise listede ikinci sırda yer alan yaprak porselen diştir. Porselenin ışığı geçirme özelliği ve aynı zamanda hafif darbelere karşı son derece dayanıklı olması, bu yöntemin çok daha fazla tercih edilmesini beraberinde getiriyor. Kişinin doğal diş rengine uygun olan bir renk seçiliyor ve böylelikle doğal görünümden uzaklaşmanın da önüne geçilebiliyor.

Söz konusu uygulama 2 – 3 seansta tamamlanabilir. Ancak hastanın ağız ve diş durumuna bağlı olarak işlem öncesinde bazı tedavilerin uygulanması gerekebilir. Elbette bu durumda seans sayısı artar. Örneğin diş çürüğünün olması halinde çürüğün temizlenmesi ve dolgunun yapılması gerekiyor. Sonrasında bu uygulama aşamasına geçilebilir. Gerekli ölçülerin alınması ve kaplamanın hazırlanması aşamaları ise sanıldığı gibi haftalarca sürmüyor. Çok kısa bir süre içerisinde işlem gerçekleştiriliyor ve hastanın estetik açıdan daha güzel görünen dişlere kavuşması mümkün olabiliyor.

İlginizi çekebilir –> Bonding

Lamine Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

Kişinin estetik olarak daha güzel görünen dişlere sahip olmak istemesi lamine diş uygulamasının yapılması için yeterli bir nedendir. Daha beyaz görünen dişlere sahip olunmak istenmesi, dişler arasında hafif düzeyde bir ayrıklık olması ve bu görüntünün ortadan kaldırılmak istenmesi gibi amaçlarla da bu işlemin yapılabildiğini belirtelim. Dişlerinde meydana gelen renklenmeden şikayet edenler için de ideal bir seçenek olabiliyor.

Lamine Diş Fiyatları 2021

lamine diş fiyatları

Hastalar lamine diş konusunda SGK lamine diş fiyatları ya da özel klinikte yapılması durumunda fiyatların ne olduğunu merak ediyor. Ancak sizlere net bir rakamdan söz edemeyiz. Elbette fiyatlar çeşitli unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Kaç adet diş için bu işlemin yapıldığı, hekimin deneyimi, kullanılan malzemenin kalitesi gibi bazı unsurlar size sunulan fiyatı da belirleyecektir. Öncelikle randevu alarak muayene olmanız gerekiyor. Ardından tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilir.

Lamine Diş Uygulamasının Avantajları

Son dönemde estetik diş hekimliği uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanılan lamine diş işleminin pek çok açıdan avantaj sağladığını belirtmemiz gerekiyor. Son derece doğal bir görünüm sunuyor olması nedeniyle doğru renk seçimi yapıldığında gerçek dişlerden ayırt etmenin çok zor olduğunu da söyleyebiliriz. Genel olarak bakıldığında yaprak diş uygulamasının avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Lamina porselenlerde renk değişimi olmaz
 • Son derece güçlü ve sağlam bir yapıya sahiptir
 • Estetik açıdan ideal bir kaplama seçeneğidir
 • Mutlaka tüm dişlere uygulanması gerekmez, tek bir dişe de uygulanabilir
 • Dışarıdan bakıldığında gerçek diş ile ayırt etmek zordur
 • Pürüzsüz bir yapıya sahiptir
 • Kırılmaya karşı yüksek mukavemet gösterir
 • Germe ve çekme kuvvetlerine karşı dirençlidir

Elbette bu avantajlara yenilerini de eklemek mümkündür. Daha beyaz ve daha pürüzsüz bir diş görünümü isteyenler için söz konusu işlemin harika bir seçim olabileceğini belirtebiliriz.

Bilginiz olsun –> Dijital gülüş tasarımı

Tedavinin Ömrü Ne Kadardır?

Hastaların lamine diş kaplamayla ilgili en çok merak ettikleri unsurlardan biri de kullanım ömrü oluyor. Porselen laminaların özel bir teknoloji ile geliştiriliyor olması, hafif darbelere karşı da son derece dirençli olmalarını beraberinde getiriyor. Kırılma ya da düşme gibi sorunlar neredeyse hiç yaşanmıyor da denebilir. Ancak kullanım ömrünün uzun olması için hastanın uygulama sonrasında da ağız ve diş sağlığına, temizliğine önem vermesi gerekiyor. Bu durumda kullanım ömrü 10 yıl ile 20 yıl arasında değişiyor.

Ancak ağız ve diş sağlığına dikkat edilmemesi, temizliğin ihmal edilmesi durumunda diş eti çekilmesi gibi çeşitli sorunlar yaşanabilir. İşte bu noktada da kaplamaları kaybedebilirsiniz. Bir anlamda bu uygulamanın kullanım süresinin hastadan hastaya değişkenlik göstermesi de bundan kaynaklanıyor. Nasıl ki dişleriniz ile sert cisimleri ısırmaktan kaçınıyorsanız, kaplama uygulamasından sonra da bu tür davranışlardan uzak durulması gerekiyor.

Yaprak Diş Herkese Yapılır Mı?

yaprak diş herkese yapılır mı

Elbette yaprak diş uygulamasından çok sayıda kişi faydalanabilir. Ancak kimlere uygulanamadığı konusunda spesifik durumlardan da söz etmek gerekiyor. Aşağıda sıralanan problemlere sahip olan kişilere bu uygulamanın yapılması önerilmiyor.

 • Geceleri uyurken diş sıkma davranışı olan kişiler
 • Çene yapısında bozukluk olan kişiler
 • Tırnak yeme ya da kalem ısırma gibi sert cisimleri sürekli ısırma davranışı olan kişiler
 • İleri düzeyde diş eti çekilmesi sorunu yaşayan kişiler
 • İleri derecede fluorozisli olan kişiler

Tüm bunlarla birlikte alt çenenin önde olduğu kişilere de genel çene yapısına bağlı olarak bu işlemin yapılamadığı bilgisini aktaralım. Diş hekiminiz ile görüşmeniz durumunda bu kaplama için uygun bir aday olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Merak edenler için –> Dental spa

Lamine Dişin Zararları Var Mıdır?

Bu işlemin doğru şekilde yapılması durumunda sağlığa hiçbir zararının olmadığının belirtebiliriz. Kimi zaman yaprak lamine diş yaptıranlar uygulama sonrasında sıkıntı yaşadıklarını dile getirebilir. Ancak bu sıkıntılara bakıldığında çoğunun ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesinden kaynaklandığı görülüyor.

Elbette lamine diş yaptırmanız artık dişlerinizin çürükten ya da diş etlerinin iltihaplanmadan korunacağı anlamına gelmez. Uygulamadan faydalandıktan sonra da ağız ve diş temizliğine dikkat edilmelidir. Söz konusu uygulama, dişte çürüme olmasına neden olan ya da diş etlerine zarar veren bir uygulama değildir. Kullanılan malzemelerin ya da yaprakları yapıştırmak için tercih edilen materyalin de sağlığa herhangi bir zararı bulunmuyor. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Önerdiğimiz makalemiz:
Diş beyazlatma

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …