Dental Spa Nedir? Ne İşe Yarar? Faydası Nelerdir?

dental spaAna Sayfa » Estetik Tedaviler » Dental Spa Nedir? Ne İşe Yarar? Faydası Nelerdir?

Dental spa özellikle diş hekimi ya da dişçi koltuğu korkusu olanlar için çözüm odaklı bir uygulama haline geldi. Genel olarak ağız, diş ve diş etlerinin bakımının yapılmasını, diş renginin beyazlatılmasını içeren bu uygulama daha sağlıklı ve daha ferah bir ağız yapısına sahip olmayı sağlıyor.

Normal diş kliniği ortamından çok aha farklı bir atmosferde bu işlemlerden faydalanmayı sağlıyor olması ise diş tedavisi noktasında korku yaşayanların imdadına yetişiyor. Zira yapılan işlemlerin ‘spa’ şeklinde lanse edilmesi de bundan kaynaklanıyor. Çünkü spanın rahatlatıcı etkisi eşliğinde diş tedavilerinin ya da estetik diş uygulamalarının gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor.

Kimlerin bu uygulamadan faydalanabileceği ya da hangi işlemlerin yapılabildiği gibi sıklıkla merak edilen konulara da değineceğiz. Öncesinde bu uygulamanın ne işe yaradığı konusuna açıklık kazandıralım.

Dental Spa Ne İşe Yarar?

Elbette dental spa her şeyden önce hastaların rahatlamasını sağlıyor. Diş tedavileri konusunda günler öncesinde başlayan tedirginliklerin, dişçi koltuğu nedeniyle ihmal edilen diş sorunlarının önüne geçmek için başlatılan bu uygulama sayesinde çok sayıda kişi daha sağlıklı ağız ve diş yapısına kavuşuyor.

Hastaların normal bir diş kliniğinden daha farklı bir ortamda diş tedavisinden faydalanması bile önem taşıyor. Aynı zamanda bu hizmet, kişiye özel olarak tasarlanabiliyor. Böylelikle dişçi fobisinin önüne geçmek, hastanın daha önce deneyimlemediği bir diş tedavisi hizmeti almasını sağlamak da mümkün hale geliyor.

Huzurlu ve konforlu bir ortamda ağız ve diş bakımı, tedaviler, estetik uygulamalar gibi çeşitli girişimlerden faydalanmak hastaların diş tedavilerine bakış açılarını da değiştirebiliyor. Özellikle tedirgin ve gergin bir şekilde tedavi başlanmasını istemeyen hasta grubu için bu hizmet çok daha fazla önem taşıyor. Daha önce ağrılı bir diş çekimi yaşamak, çevreden anlatılanlar nedeniyle diş hekimine gitmekten korkmak, dişçi koltuğunda bulunan tıbbi aletlerden korkmak gibi olumsuz duygulardan arınmak için de harika bir fırsattır.

Kişiye Özel Diş Tedavisi

kişiye özel diş tedavisi

Günümüzde dental spa uygulamasının en önemli yönlerinden biri tamamen kişiye özel olarak planlanabiliyor olmasıdır. Spa uygulamalarında olduğu gibi rahatlatıcı su sesi ya da rahatlatıcı etkisi olan bir müzik eşliğinde diş tedavisi yapılabiliyor. Üstelik tamamen kişiye özel olarak planlandığından hastanın ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanıyor.

Örneğin diş kayıplarında sıklıkla uygulanan implant, günümüzde yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulan tedavilerden biridir. Hastanın diş kayıplarının giderilmesi için implant uygulamasının dahi huzurlu bir atmosferde yapılması mümkündür.

Dolgu uygulamaları, gülüş tasarımı işlemleri ve en çok korkulan girişim olan diş çekimi işlemleri de dental spa kapsamına dahil edilebiliyor. Kimi zaman bu uygulama kapsamında ortamda aromatik kokuların hakim olması da sağlanıyor. İnovatif bir hizmet olmasının yanı sıra diş tedavilerinden korkular ve endişeler nedeniyle uzak duranların faydalanabilmesini sağlaması da bu uygulamanın ön plana çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

Dental Spa Tedavisinde Hangi İşlemler Uygulanır?

Her hastanın ağız ve diş bakımı için uygulanması gereken işlemler aynı olmaz. Bazı hastalara diş çürüklerinin temizlenmesi ve dolgu yapılması gerekirken bazı hastalarda çürükler bulunmaz. Ancak diş taşlarının temizlenmesine ihtiyaç olabilir. Bu nedenle dental spa uygulaması kapsamında gerçekleştirilecek olan işlemler farklıdır. Ferah bir nefes ve aynı zamanda sağlıklı diş ile diş etlerine sahip olunması için gereksinim duyulabilecek tüm işlemler bu uygulama kapsamına dahil edilebilir.

Genel olarak dental spa tedavisinde gerçekleştirilen işlemlere şu örnekleri verebiliriz:

Elbette dental spa uygulamasından faydalanan her hasta için yukarıda sıralanan işlemlerin yapılması gerekmiyor. Öncelikle genel bir muayene ile hastanın ihtiyaç duyduğu tedaviler belirlenir. Sonrasında bu tedaviler planlanır ve hasta için en konforlu ortamda tedavilerin gerçekleştirilmesi için harekete geçilir.

Kimi zaman hastanın protez uygulamasından faydalanması gerekiyor. Ancak dişçi fobisi nedeniyle bu işlemden uzak durabiliyor. Böyle durumlarda da söz konusu uygulama devreye girebilir. Bu sayede hastanın da rahat ettiği bir ortamda tedavinin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Dental Spa Faydası Nelerdir?

dental spa faydaları

Genel olarak dental spa faydalarını bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Dişçi fobisi olanlar, anksiyete sorunu yaşayanlar bu hizmet sayesinde diş tedavilerinden çok daha rahat bir şekilde faydalanabilir.
 • Hastanın diş tedavisine karşı isteksiz olması durumunda da dental spa devreye girebilir. Bu sayede diş tedavisine karşı daha istekli olunması mümkün hale gelir.
 • Uygulanacak diş tedavisi ya da işlem nedeniyle birkaç gün öncesinden başlayan gece uykusuzlukları, stres ve aşırı gerginlik gibi problemler yaşanmaz. Hastalar gayet rahat bir şekilde tedavi için randevu zamanını bekleyebilir.
 • Son dönemde çok sayıda kişinin arzuladığı estetik gülüş tasarımı için de bu hizmetten faydalanılabilir. Dişçi koltuğu korkusu gibi korkular ya da fobiler nedeniyle hastaların istemesine rağmen uzak durduğu bu hizmetlerden istifade etmeyi kolaylaştırır.
 • Daha önce yaşanan olumsuz deneyimleri unutmak ve diş kontrollerine ya da diş tedavilerine bakış açısını değiştirmek adına dental spanın önemli bir fırsat olduğunu unutmamak gerekir.
 • Hastalar bu uygulama sayesinde alışılmışın dışında bir diş tedavisi deneyimi yaşar
 • Yoğun kent hayatının koşturmacasından ve kaosundan uzaklaşmak için dental spanın mükemmel bir fırsat olduğu söylenebilir
 • Bu tedavide sunulan hizmetler, klasik spa merkezlerinde sunulan hizmetler kadar geniştir.

Merak edenler için –> Dental turizm

Herkese Uygulanabilen Bir Yöntem Mi?

Dileyen herkes dental spa uygulamasından faydalanabiliyor. Bunun için bir yaş sınırlaması ya da bir tedavi sınırlaması bulunmuyor. Hastaların farklı bir deneyim yaşamak için de bu işlemden istifade etmesi mümkündür. Dental spanın en temel amacı hastanın rahat ve konforlu olmasıdır. Bu kapsamda öncelikle hastanın stres ve gerginlikten arınması gerekir.

Kimi zaman müzik ve rahatlatıcı kokular da devreye giriyor ve böylelikle hastanın uygulanacak tedavi nedeniyle yaşadığı gerginlikten arınması sağlanıyor. Daha rahat bir şekilde tedavi olan hasta, dişçi korkusunu yenebiliyor.

7’den 70’e herkes için ideal bir seçenek olan bu işlemde yapılan tedavilerin yöntemi değişmiyor. Örneğin diş dolgusu yapılması gerektiğinde hastanın dolgu işlemi daha farklı bir teknikle yapılmaz. Yine aynı tedavi prosedürleri izleniyor. Dolayısıyla hastanın dental spadan istifade etmesi için belirli kriterlere sahip olması da aranmaz.

Hastalar sadece genel ağız ve diş bakımı söz konusu olduğunda da bu hizmetten istifade edebiliyor. Bu sayede ağız ve diş bakımının daha konforlu, daha huzurlu ve rahatlatıcı bir ortamda tamamlanması mümkün olabiliyor. Bu konuda diş hekimine danışabilirsiniz. Böylelikle merak edilen her türlü sorunun yanıtı çok daha detaylı bir şekilde alınabilir. Bu arada dental spanın mevcut ağız ve diş sağlığını korumak için de faydalanılan bir hizmet olduğunu aktaralım. Bu nedenle 6 ay ile 10 ayda bir tekrarlanması da mümkündür.

Konuya dair merak ettiğiniz soruların tamamını hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:
Porselen diş

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …