Renkli Diş Telleri Nedir? Fiyatları Ne Kadardır?

renkli diş telleriAna Sayfa » Ortodonti » Renkli Diş Telleri Nedir? Fiyatları Ne Kadardır?

Renkli diş telleri görmeye alışkın olduğumuz klasik diş tellerine alternatif olarak tasarlanan diş telleridir. Genel olarak diş tellerinin mekanizmasında bir değişiklik yoktur. Sadece bu ürünlerde braketler ve lastikler renkli bir görünüm sergiler. Çoğunlukla diş teli görünümünü daha sempatik kılmak amacıyla tercih edilen bu ürünlerin genç ve çocuk hastalar tarafından da ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Geleneksel metal görünümü ortadan kaldırması, renkli görünümün sunduğu estetik duruş, bu ürünlere olan ilginin nedenleri arasında bulunuyor.

Özellikle okul döneminde olan çocuklar için renkli diş telleri geleneksel metal görünümlü diş tellerine nazaran daha cazip bir seçenek olabiliyor. Zira çocuklar sevdikleri renklerde hazırlanan diş tellerine de daha sıcak bakıyor. Bu nedenle diş teli kullanımıyla gerçekleştirilen tedavi çocuklar için daha sempatik bir boyut kazanabiliyor. Ortodonti tedavisinde kullanılan renkli diş tellerinin nasıl takıldığına ya da fiyatlarına da değineceğiz. Ancak öncesinde çeşitlerden söz edelim.

Renkli Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

renkli diş telleri çeşitleri

Günümüzde renkli diş telleri oldukça geniş bir renk skalası sunabiliyor. Bu nedenle çok sayıda kişinin sevdiği renklerden ödün vermeden tercih yapmasının da mümkün hale geldiğini söyleyebiliriz. Diş yüzeylerinde çok daha enerjik ve canlı bir görünüm sergileyen parlak renkler daha sık tercih ediliyor. Soft renk tonları ise çocuklardan ziyade yetişkinler tarafından tercih edilen renkler oluyor. Sıklıkla tercih edilen renklere ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Sarı
 • Gri
 • Mor
 • Yeşil
 • Pembe
 • Fuşya
 • Mavi

Elbette renkli diş telleri farklı firmalar tarafından üretiliyor. Bu nedenle renk tonları da değişkenlik gösterebiliyor. Bazı markalar söz konusu ürünlerde daha canlı renk tonlarına ağırlık verirken bazı markalar renklerin daha açık tonlarını kullanıyor. Bu nedenle tercih edilen rengin koyuluğunun ya da canlılığının hangi markanın ürünün seçildiğine bağlı olarak değişebileceğini söyleyebiliriz. Bu ürünlerde renk seçimi tamamen hasta tarafından özgürce yapılabiliyor.

Renkli Diş Teli Nasıl Takılır?

Genel olarak bakıldığında renkli diş telleri takılması işleminin geleneksel diş teli takılması işleminden bir farkının olmadığını söyleyebiliriz. Bu ürünler de diş yüzeyine yapıştırılıyor ve bu şekilde takılması sağlanıyor. Renkli diş tellerinin nasıl takıldığına dair şu aşamalardan söz edebiliriz:

 • Genel bir muayene ile diş ve çene yapısındaki bozukluklar tespit edilir
 • Şayet diş çürükleri varsa çürük tedavisi uygulanır
 • Ağız içerisinden ve dişlerden ölçü alınır
 • Bu ölçüler göz önünde bulundurularak diş telleri hazırlanır
 • Özel bir yapıştırıcı madde kullanılarak hasta tarafından seçilen renkte olan diş tellerinin dişe uygulanması sağlanır

Bu arada yukarıda sıraladığımız işlemlerin hasta açısından gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlandığını belirtmeliyiz. Diş tellerinin takılması hastaya acı veren bir işlem değildir. Bu nedenle diş teli takılması sırasında anestezi uygulanmasına da ihtiyaç olmaz. Sadece çürük diş tedavisi gibi tedavilerden önce müdahale edilecek olan bölgenin uyuşturulması gerekir.

Renkli Diş Teli Tedavisinin Avantajları

renkli diş teli avantajı

Elbette renkli diş telleri öncelikle motivasyon noktasında avantaj sağlıyor. Çocukluk döneminde olanlar diş telleriyle tedaviye sıcak bakmak istemiyor. Ancak diş tellerinin renkli olması durumunda çocukların da bu tedaviye sıcak bakması söz konusu olabiliyor. Okul döneminde olan çocuklar için bu konunun çok daha fazla önem taşıdığını söyleyebiliriz. Yetişkinler için de bu konu önemli bir avantajdır. Diş tellerinin renkli görünmesi daha canlı ve enerjik bir imaj çizmeye olanak tanıyor.

Özellikle çocuklarda diş hekimi korkusu ya da diş tedavisi korkusunu yenmeye de yardımcı olması, renkli diş tellerinin sağladığı avantajlar arasında yer alır. Kullanımı açısından herhangi bir ekstra sıkıntı yaşamadığını da belirtmek gerekiyor. Kullanım yönünden bu ürünlerin klasik diş tellerinden hiçbir farkı yoktur. Gayet konforlu bir şekilde kullanılabilir. Bu arada söz konusu ürünlerin üretiminde kullanılan maddelerin sağlığa herhangi bir zarar vermediğini de belirtmek gerekiyor. Renkli olan diş tellerin tercih edilmesi noktasında bu konuda da bir endişe yaşanmasına gerek olmaz.

Çocuklar ya da yetişkinler renkli diş telleri arasından favori renklerini seçebiliyor. Destekledikleri futbol takımlarının renklerini seçen hasta sayısının da bir hayli fazla olduğunu belirtebiliriz. Özellikle koyu renkli olan diş telleri daha fazla talep görüyor. Nedeni ise dişlerin beyazlığını daha fazla ortaya çıkarıyor olmasıdır. En az talep gören renk ise beyaz oluyor. Çünkü beyaz renkteki diş telleri, dişlerin daha sarı görünmesine sebebiyet verebiliyor.

Bilginiz olsun –> Diş teli türleri

Renkli Diş Teli Fiyatları 2021 Ne Kadardır?

Tercihini renkli diş telleri yönünde kullanmak isteyenler fiyatlar hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Ancak fiyat konusunda bir rakamdan söz etmek, ortodontik tedavide renkli diş tellerini tercih etmek isteyen hastalar için yanıltıcı olabilir. Çünkü hangi markanın ürününün tercih edildiğine bağlı olarak fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Dolayısıyla bir fiyat aralığından söz etmek dahi doğru olmaz.

Diş telleri ile uygulanan tedavide toplam fiyatı belirleyen tek unsur kullanılan diş telleri değildir. Aynı zamanda hangi kliniğin tercih edildiği ya da diş hekiminin deneyimi gibi unsurların da fiyat üzerinde etkili olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak genel olarak bir fikir vermesi açısından bu tedavide fiyatların sanıldığı kadar yüksek olmadığını da söyleyebiliriz. Diş hekiminize danışarak 2021 güncel fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Renkli Diş Teli Kimlere Uygulanır?

renkli diş teli kimlere uygulanır

Ortodontik tedavide renkli diş telleri dileyen herkes tarafından tercih edilebilir. Bu tellerin kullanılabilmesi için mutlaka dişlerde belirli özelliklerin bulunması gerekmiyor. Daha önce de değindiğimiz gibi renkli olan diş tellerinin mekanizmasında ve yapısında herhangi bir fark bulunmaz. Sadece şeffaf ya da metalik görünümlü olmayan ürünlerdir. Dolayısıyla geleneksel görünümde olan diş tellerinin kullanımı söz konusu olduğunda renkli ürünler de gönül rahatlığı ile tercih edilebiliyor.

Bazı hastalar sadece tek bir rengin hem alt hem de üst dişlere uygulanmasını talep ediyor. Bazı hastalar alt dişlere farklı, üst dişlere farklı renklerde tellerin uygulanmasını istiyor. Bazı hastalar ise rengarenk bir görünümü arzuladığından pek çok farklı renkte diş tellerinin bir arada kullanımına yönelebiliyor. Genellikle çocuklar ve ergenlik döneminde olan gençlerin seçimi olan renkli diş tellerinin uygulanması aşamasında herhangi bir farklılık ya da ekstra bir işlem yoktur. Diş hekiminize danışarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf diş teli kullanımı söz konusu olduğunda renkli diş tellerinin seçilemediğini de belirtmek gerekiyor. Şeffaf ortodonti tedavisi ile birlikte görünmeyen diş telleri olarak da bilinen lingual ortodonti tedavisinde de renkli olan diş tellerinin tercih edilmesi mümkün olmaz.

İlginizi çekebilir –> Yamuk diş tedavisi

Renkli Diş Telleri Daha Mı Pahalı?

Genellikle renkli diş telleri geleneksel metal görünümlü diş tellerinden çok daha pahalı şeklinde bir düşünce var. Ancak bu düşünce doğru değil. Metal görünümlü klasik diş telleri ile renkli olan diş tellerinin arasında fiyat açısından çok fazla fark bulunmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla renkli diş tellerini tercih etmek isteyenlerin çok daha yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe ayırması da gerekmiyor. Siz de renkli diş telleriyle ilgili olan tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Şeffaf plak telsiz ortodonti

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …