Diş Törpüleme Nedir? Acıtır mı? Nasıl Yapılır?

diş törpüleme

Diş Törpüleme Nedir? Acıtır mı? Nasıl Yapılır?

Diş törpüleme işlemi dişlere estetik açıdan daha güzel bir görünüm kazandırmak ya da mevcut problemleri ortadan kaldırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen bu işlem çocuklar için yapılamıyor. Sadece yetişkinlerin törpüleme işleminden faydalanabileceğini belirtebiliriz. Elbette diş törpüleme işleminin nasıl yapıldığına, bu işlemin dişlere zarar verip vermediğine ve benzeri konulara da değineceğiz. Ancak öncesinde neden dişler için törpülemeye ihtiyaç duyulduğu konusunu daha detaylı bir biçimde ele alalım.

Diş Törpüleme Neden Yapılır?

diş törpüleme neden yapılır

Çoğunlukla estetik amaçlarla gerçekleştiriliyor olsa da diş törpüleme işlemi bazı problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla da yapılabiliyor. Genel olarak nedenleri kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Diş üzerinde bir tabakanın meydana gelmesi
 • Dişlerin ideal ölçüden daha uzun olması
 • Dişlerde kırık meydana gelmesi
 • Dişlerde yamukluk olması
 • Dişler arasında belirgin bir boy farkının olması
 • Kişiyi rahatsız eden pütürlüklerin bulunması
 • Dişlere porselen kaplama uygulamasının yapılmak istenmesi

Elbette yukarıda sıralanan unsurlar dişlerin törpülenmesinin en yaygın nedenleri oluyor. Aynı zamanda bazı spesifik nedenlere bağlı olarak da bu işlemin yapılması tercih edilebilir.

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle diş törpüleme işleminin kesinlikle uzman diş hekimleri tarafından yapılması gerektiğini belirtmeliyiz. Gelişigüzel bir şekilde yapılması mevcut sorunu gidermekten ziyade dişlerde ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Törpüleme işlemine başlanmadan önce mutlaka ağız içi ve dişlerin muayeneden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü bazı rahatsızlıkların olması durumunda dişlerde düzeltme işleminin ertelenmesi ve öncelikle bu sağlık sorunlarının giderilmesi gerekebilir. Dolayısıyla diş ya da diş etleri ile ilgili bir sorunun olup olmadığının mutlaka araştırılması gerekir.

Sonraki aşamada ise ağız filmi çekilmesi gerekiyor. Diş köklerinin detaylı bir şekilde incelenmesi de sağlanabilir ve olası diş çürüklerinin tespit edilmesi sağlanır. Ardından hastanın bu süreci daha rahat geçirmesi için uygulama yapılacak bölge uyuşturulur ve törpüleme aşamasına geçilir. Her hastada dişlerdeki biçimlendirme aynı oranda törpülemeyi gerektirmez. Bazı hastalarda çok az oranda bir törpülemeyle istenen görünüm elde edilebiliyor. Ancak bazı hastalarda daha yoğun bir şekilde bu işlemin yapılmasına ihtiyaç olabiliyor. İstenen görünümün elde edilmesi ya da mevcut sorunun giderilmesi için gerekli oranda törpülemenin yapılması sağlanır.

Diş Törpüleme Dişlere Zarar Verir Mi?

diş törpüleme dişlere zarar verir mi

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de diş törpüleme işleminin dişlere zarar verip vermeyeceğidir. Özellikle diş kaplama uygulamasından faydalanmak isteyenlerin bu konuya daha fazla ilgi duyduğunu söyleyebiliriz. Diş hekimi tarafından kontrollü bir şekilde yapılan diş törpülemenin dişlere bir zararı olmaz.

Ancak çürük dişlere bu işlemin yapılamayacağını da belirtmek gerekiyor. Çürüğün tedavi edilmesinin ardından da törpülemenin yapılması mümkün olmaz. Nedeni ise dolgu uygulaması yapılmış olan dişlere de bu işlemin yapılmasının sakıncalı olabileceğidir. Çürük ya da dolgu uygulaması yapılmış dişlere törpülemenin yapılması durumunda dişlerde hassasiyet gelişebilir. Sıcak ve soğuk yemeklere karşı hassasiyet gelişmesi ise kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur.

Diş Törpüleme İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Elbette diş törpüleme işleminin ardından hastaların bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle dişler korunmalıdır. Sert yiyeceklerin tüketimine bir süreliğine ara vermekte fayda olacaktır. Sert yiyecekler dişlere zarar verebilir ve istenmeyen bir tablo ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra işlem sonrasında diş hekimi tarafından önerilen diş macunlarının kullanılması da gerekiyor. Hastanın beslenmesine dikkat etmesi, günlük vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanabilmesi bakımından da önem taşıyor. Çünkü vücudun vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması, diş sağlığı açısından da mühimdir.

Dişlerin böyle bir işlemden geçirilmiş olması, ağız ve diş temizliğinin ihmal edilebileceği anlamına gelmez. Hastalar düzenli olarak dişlerini fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam etmelidir. Törpüleme işleminin ardından diş sağlığının korunması ve ağız hijyenine dikkat edilmesi olası problemlerin önüne geçebilmek adına önem taşıyor.

Diş Törpüleme İşlemi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

Çok sayıda farklı diş tedavisinde olduğu gibi diş törpüleme işleminden önce de lokal anestezi uygulaması gerçekleştiriliyor. Yani işlem yapılacak olan bölgenin uyuşması sağlanıyor. Bu nedenle törpüleme yapılırken acı, ağrı, sızı ya da kramp gibi olumsuz hisler yaşanmaz. Bu süreç hasta açısından gayet konforlu bir şekilde tamamlanır. İşlem sonrasında acı ya da ağrı olması ise pek rastlanan bir durum değildir.

Sadece çok sayıda hastada böyle bir ağrı ya da acı oluşması söz konusu olabiliyor. Zira bu his de kısa zamanda ortadan kalkıyor. Acı eşiği düşük olan kişiler işlem sonrasında ağrı yaşadıklarında diş hekimi tarafından önerilen ağrı kesici ilaçları kullanabilir. Ancak çoğu zaman hastaların ağrı kesici kullanmaya bile ihtiyaç duymadıklarını belirtebiliriz. Sonuç olarak bu işlem ağrılı bir uygulama değildir ve hastaları da asla zorlamaz.

İlginizi çekebilir –> Protez diş

Diş Törpüleme Fiyatları Ne Kadar?

diş törpüleme fiyatları

Elbette hastalar diş törpüleme için ne kadar bütçe ayırmaları gerektiğini merak edebiliyor. Ancak bu konuda net bir fiyattan söz edemeyiz. Nedeni ise fiyatların birbirinden farklı olabilmesidir. Kaç adet dişe ne oranda törpülemenin yapılacağı, törpüleme işleminin öncesinde ya da sonrasında başka bir işleme ihtiyaç olup olmadığı hatta diş hekiminin deneyimi bile bu işlemin fiyatlarını etkiliyor. Hastalar bu alanda bir fiyat araştırması yaptıklarında birbirinden farklı rakamlarla karşılaşabiliyor ve bu durum son derece normaldir. Dolayısıyla net bir fiyattan söz etmek de yanıltıcı olabiliyor. Öncelikle randevu talep etmeniz ve muayene olmanız, sonrasında fiyat bilgisi talep etmeniz daha doğru olacaktır.

Tırtıklı Diş Törpüleme Fiyatları Nasıldır?

Dişlerde aşırı oranda pürüz olması ya da tırtıklı bir yapının bulunması durumunda diş törpüleme işleminin daha yoğun bir biçimde yapılmasına ihtiyaç olur. Bu durumda daha yüksek bir bütçe ayırmak gerekebilir. Ancak tırtıklı dişlerin törpülenmesine dair de bir fiyattan bahsetmek hastalar için yanıltıcı olabilir. Çünkü bu durumda da fiyatlar pek çok farklı unsura bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Diş Şekillendirmenin Artıları Ve Eksileri

Genel olarak diş törpüleme işleminin artılarını ve eksilerini bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Bu işlem dişlerde ve gülüşte estetik bir iyileştirme imkanı tanır
 • Diş şekillendirme amacıyla yapıldığında diş telleri ve benzeri yöntemlerden daha kısa sürede sonuç alınmasını sağlar
 • Üst üste binen dişlerin arasında plak ile tartar oluşumu riskini azaltır
 • Diş minesinin çıkarılması dişleri kırılmaya karşı daha hassas yapabilir
 • Törpüleme işlemi dişlerin daha düzgün sıralanmış görünümünü elde etmede yetersiz kalabilir

Elbette bu işlem ile ne gibi bir sonuç elde edilebileceği konusunda diş hekiminiz ile görüşmelisiniz. Kimi zaman mevcut sorunları ortadan kaldırmak için daha farklı uygulama seçeneklerine yönelmeniz de gerekebilir. Bu gibi durumlarda diş hekiminizin önerilerini dikkate almanızda fayda var.

Yamuk Dişler Nasıl Törpülenir?

Yamuk olan diş törpüleme işleminde farklı bir yöntem uygulanmaz. Dişlere daha düzgün bir görünüm kazandırmak amacıyla aynı teknik kullanılarak törpüleme işleminin yapıldığını söyleyebiliriz. Dişin düzgün bir şekilde sıralanmamış olması, törpüleme işleminin daha farklı yöntemlerle yapılacağı anlamına gelmiyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Diş protezi

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Write a Comment

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …