Beyazlatıcı Diş Macunu Nedir? Zararlı mıdır?

Beyazlatıcı diş macunuAna Sayfa » Estetik Tedaviler » Beyazlatıcı Diş Macunu Nedir? Zararlı mıdır?

Beyazlatıcı diş macunu son yıllarda daha fazla ilgi görmeye başlayan diş macunu türlerinden biridir. Günümüzde yapılan pek çok araştırma, insanların diş renginden memnun olmadığını ortaya koyuyor. Daha beyaz dişlere sahip olmak, çok sayıda kişinin ortak hayallerinden biridir. İşte bu noktada tercih edilen yöntemlerden biri de beyazlatıcı diş macunu kullanımı oluyor. Daha beyaz dişler ve estetik açıdan daha güzel bir gülümseyeme sahip olmak isteyenler, diş macunu seçimini de bu yönde yapıyor. Bu diş macunlarının nasıl kullanıldığı ya da gerçekten etkili olup olmadığı konularına da değineceğiz. Öncesinde ise zararlı olup olmadığı konusunu ele alalım.

Beyazlatıcı Diş Macunu Zararlı Mıdır?

Elbette beyazlatıcı diş macunu çeşitlerinin tamamının zararlı olduğundan söz edemeyiz. Aynı zamanda tamamının güvenli bir şekilde kullanılabileceğinden ve hiçbir zararının olmadığından da söz etmek doğru olmaz. Beyazlatıcı özellikte olan diş macunları ile ilgili en önemli husus içerdikleri aşındırıcı madde ve bu maddenin oranıdır. Dişlerdeki lekelenmeleri ve renklenmeleri ortadan kaldırma özelliği bulunan maddelerin diş macunlarında olup olmadığı RDA olarak ifade ediliyor. RDA, ‘Relative Dentine Abrasivity’ ifadesinin kısaltılmış halidir. Yani göreli dentin aşındırıcılığı anlamına geliyor.

Elbette diş macunlarında bu maddenin bulunması, lekelerin uzaklaştırılması ve renklenmenin de giderilmesi noktasında büyük önem taşıyor. Fakat RDA miktarının da asla göz ardı edilmemesi gerekir. Bu ürünlerin dişlere zarar vermemesi için söz konusu aşındırıcı miktarının mutlaka güvenli bir oranda tutulmasına özen gösterilmelidir. Bu noktada Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından belirlenen oranların dikkate alınmasında fayda olacaktır. ISO, diş macunlarındaki RDA oranının maksimum 250 düzeyinde olması gerektiğini ifade eder. Beyazlatıcı özellikte olan diş macunlarında ise RDA oranı 60 ile 100 arasında ve 100’den yüksek olmak kaydıyla iki farklı grupta ele alınır.

Diş Beyazlatıcı Macun Nasıl Kullanılır?

Diş beyazlatıcı macun nasıl kullanılır

Normal bir diş macunu ile beyazlatıcı diş macunu arasında kullanım yönünden bir fark bulunmuyor. Diş fırçası üzerine nohut büyüklüğünde diş macunu koyarak dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayabilirsiniz. Beyazlatıcı özellikte olan bir diş macunu tercih edildiğinde kullanım noktasında ekstra bir işlem yapmanız gerekmez. Diş fırçalama sonrasında ağzınızı bol su ile çalkalamanız önerilir. Bununla birlikte diş ipi kullanımına da özen göstermelisiniz. Diş ipi diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesi ve plak oluşumunun engellenmesi açısından son derece önemli bir malzemedir. Beyazlatıcı diş macunlarının kullanımı, diş ipi kullanımının ihmal edilebileceği anlamına gelmez.

Diş Sararmalarında Sigara Büyük Etken!

Dişlerde sararma meydana gelmesinin en yaygın nedenlerinden biri sigara kullanımıdır. Zira sigara içenlerin beyazlatıcı diş macunu kullanımına daha fazla önem vermelerinin nedeni de budur. Çünkü sigaranın sağlığa verdiği zararlar sadece iç organlar ya da vücudun savunma sistemleri ile sınırlı kalmaz. Ağız içi, dişler ve diş etleri de sigaradan ciddi oranda zarar görüyor. Diş yüzeylerinde sararmalar olması ise sigaranın en yaygın özelliklerinden biridir. Özellikle düzenli olarak dişlerini fırçalamayan ve aynı zamanda sigara içenlerin dişlerinde ciddi düzeyde bir sararma meydana gelir.

Bu sararma bir süre sonrasında ise kahverengi lekeler şeklinde kendini gösterir. Sigara kullanıcılarının diş temizliğine ve ağız hijyenine herkesten daha fazla önem vermesi gerekir. Her sigara içiminin ardından mutlaka ağız ve dişlerin temizlenmesi gerekiyor. Bu konuda diş hekiminize danışabilir ve neler yapabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Porselen diş fiyatları

Dişlerin Sararması Nasıl Önlenir?

Diş sararması nasıl önlenir

Dişlerde sararma olması hiç kimsenin istediği bir durum değildir. Gülüş estetiğini de olumsuz yönde etkileyen diş sararmasının önüne geçmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu hususların başında ise yaygın bir şekilde tüketilen çay ve kahve geliyor. Aynı zamanda kola ya da asitli meyve sularının tüketiminin de dünya genelinde diş sararmasının en yaygın nedenlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle diş sararması sorununu yaşamak istemeyenler çay, kahve, kola ve asitli içecek tüketimini kesinlikle sınırlandırmalıdır.

Ayrıca bu içeceklerin tüketilmesinin ardından dişlerin mutlaka fırçalanması gerekir. Şayet diş fırçalamak için uygun bir ortam yoksa en azından ağzın bol su ile çalkalanmasında fayda olacaktır. Tütün ürünleri kullanılmamalıdır. Diş sararmalarını önlemek adına beyazlatıcı diş macunu kullanılabilir ancak bu macunların aşındırıcı oranına da dikkat edilmelidir.

Diş Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi dişlerde sararmaya neden olan unsurların başında tütün ürünleri kullanımı geliyor. Ancak elbette diş sararmasının tek nedeni sigara değildir. Daha farklı nedenlere bağlı olarak da bu sorunun ortaya çıkabileceğini belirtebiliriz. Bu nedenler arasında en yaygın görülenleri ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Tütün ürünleri kullanımı
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Ağız ve diş temizliğinin ihmal edilmesi
 • Çay ve kahve tüketimi
 • Kola ve benzeri asitli içeceklerin tüketimi
 • Yüksek oranda şekerli gıdaların tüketimi
 • Dişle sert bir cismin kırılmaya çalışılması ya da dişe bir cisim çarpması gibi travmalar
 • Kalitesiz ağız gargaraları
 • Genetik faktörler
 • Diş minesini ya da dentin tabakasını etkileyen hastalıklar
 • Nişasta bakımından zengin gıdaların tüketimi
 • Diş çürümesi

Kimi zaman çok erken yaşlarda da dişlerde sararma meydana gelmeye başlar. Bunun en yaygın nedeni genetik unsurlardır. Bununla birlikte çocukluk döneminde kullanılan bazı ilaçların da dişte sararmaya yol açabildiğini söyleyebiliriz. Siz de beyazlatıcı diş macunu ya da diş sararması gibi konularda merak ettiğiniz tüm soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> inley onlay dolgu

Beyazlatıcı Diş Macunları Gerçekten Etkili Mi?

Beyazlatıcı diş macunları etkili mi

Öncelikle bu sorunun yanıtının hangi ürünlerin tercih edildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini belirtelim. Bu noktada beyazlatıcı diş macunu çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması gerekiyor. Dişlerdeki renklenmeleri uzaklaştırmak amacıyla üretilen bazı diş macunları abraziv partikül içerebiliyor. Bu madde dişlerde renklenmeye neden olabilen kromoforları diş yüzeyinden uzaklaştırma özelliğine sahiptir.

Kromoforların diş yüzeyine yapışma oranını azaltıyor ve bu yolla dişlerdeki renklenmeyi de otomatik olarak azaltmış oluyor. Ancak diş macunlarının içerisinde ne oranda abraziv partikül bulunduğu da son derece önemlidir. Zira fazla oranda bulunması, dişlerde aşınmaya da yol açabiliyor. Bu aşınma son derece yavaş meydana geldiğinden söz konusu ürünleri kullananlar tarafından hemen fark edilmiyor.

Bir de kimyasal içerikli beyazlatıcı diş macunlarının olduğunu belirtelim. Bu beyazlatıcı diş macunu çeşitleri dişlerde renklenmeye, lekelenmeye yol açan pigmentlerin kimyasal yapısını değiştiriyor. Bu sayede renklenmeyi önlüyor. Optik olarak lanse edilen diş macunları ise blue covarin gibi pigmentler yardımı ile lekelenmeyi ortadan kaldırabiliyor. Dişler bu ürünlerle fırçalandığında diş yüzeyinde yarı transparan özellikte bir film tabakası kalıyor. Bu da dişlerin hem daha beyaz hem de daha parlak görünmesini sağlıyor.

Günümüzde piyasada flor içeren ya da içermeyen çok sayıda farklı diş macunu bulunuyor. Kimyasal ajan içeren diş macunlarına aşındırıcı etkisi de olabilen maddelerin ilave edilmesi durumunda beyazlatıcı etkisinin artığı biliniyor. Bununla birlikte diş macunlarında bulunan kömürün flor üzerinde inaktive edici etkisi üzerine daha fazla araştırma yapılması da gereklidir.

Merak edenler için –> Dijital gülüş tasarımı

 

  Hemen Randevunuzu Oluşturun

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  fiber post uygulaması

  Fiber Post Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

  Fiber post uygulaması dişe kanal tedavisi yapılmasının ardından devreye giren bir işlemdir. Dişte madde kaybının çok …

  Empress kuron kaplama

  Empress Kuron Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Empress kuron kaplama hiçbir metal madde kullanılmadan gerçekleştirilen ve son derece doğal görünen diş kaplama çeşitlerinden …

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

  Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

  Dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, diş sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. …